صفحه اینستاگرام

دریاچه ولشت

دریاچه ولشت دریاچه‌ای است در جنوب غرب شهر چالوس و در شمال شرق کلاردشت، این دریاچه کوهستانی در ۲۵ کیلومتری جاده چالوس در نزدیکی شهر مرزن‌آباد قرار دارد. در قسمت جنوب غرب این دریاچه ،علم‌کوه قرار دارد. دریاچه ولشت دریاچه ای با ۱۵۰۰۰۰ مترمربع وسعت و ۲۰ متر عمق که در میان دره قرار گرفته است. در اینجا آب از قلب زمین می جوشد و از طریق جوشش چشمه ها خودش را به دریاچه می رساند. نزولات آسمانی نیز در تامین آب دریاچه نقش دارند و میزان حجم آب آن را به حدود ۳میلیون متر مکعب می رسانند. جالب آنکه هیچ آبی از ولشت، سرریز نمی شود و تنها سطح آب در آن بالا و پایین می رود.ولشت یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین ایران به شمار می رودو لقب بزرگترین دریاچه آب شیرین مازندران را از آن خود کرده است. این دریاچه آب شیرین به عنوان هفتاد و یکمین اثر طبیعی ایران توسط سازمان میراث فرهنگی در ۱۵ مهر ۱۳۸۸ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است و تمامی مناطق اطراف آن در لیست مناطق حفاظت شده سازمان حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

مشاهدات غواصان در دریاچه ولشت

در ۱۷ تیرماه ۹۳ یک تیم غواصی ۷ نفره بمدت یک روز دریاچه ولشت را مورد بررسی و جستجو قرار داد . این دریاچه دارای آب شیرین است و ابعادی نزدیک به ۴۰۰ تا ۶۰۰ متر مربع دارد و حدود ۱۵۰ هزار متر مربع وسعت دارد . حداکثر عمق دریاچه ۲۲متر می باشد که میانگین عمق اطراف ۹ متر و میانگین عمق وسط دریاچه ۱۸ متر می باشد . دمای محیط اطراف در ساعت ۱۰ صبح ۳۱ درجه و دمای آب در سطح ۲۶ درجه در عمق ۶ متری ۱۹ درجه در عمق ۱۴ متری ۱۳ درجه و در عمق ۲۰  متری دمای آب ۵ درجه می باشد.
ارتفاع دریاچه از سطح دریای خزر ۹۳۵ متر می باشد . درون دریاچه اردک ماهی، مار آبی و قورباغه وجود دارد . آب دریاچه بوسیله بارش باران و همچنین چشمه های زیر زمینی که از بستر دریاچه بیرون می ریزد تامین می گردد . بستر دریاچه از خاک بسیار نرم به رنگ خاکستری تشکیل شده است . عمق دید یا visibility بسیار محدود می باشد . تا عمق ۵ متری حدود ۱ متر تا عمق ۱۰ متری حدود ۶۰ سانت تا عمق ۱۵ متری حدود ۳۰ سانت و در عمق ۲۰ متری حدود ۱۰ سانت می باشد . اطراف دریاچه نیزار می باشد که تا عمق ۸ متری نیز ریشه دارند .

ولشت دریاچه ای زیبا و تماشایی است و یکی از دیدنی های مهم استان مازندران به شمار می رود و به تازگی امکانات خوبی در اطراف آن برپا شده است. این امکانات شامل:کافه،رستوران،اسکله رستوران با موسیقی،سوییت های اقامتی،محل برپایی کمپ،سرویس بهداشتی،نمازخانه،تفریحات آبی،زمین والیبال،بوفه و سوپرمارکت می باشد.

و در پایان اینکه بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ولشت بهار و تابستان است اما طبیعت در همه فصول جاذبه های خاص خودش را دارد.در فصل بهار و تابستان به دلیل سرسبزی منطقه و تعطیلات بسیاری در این فصول راهی دریاچه می شوند. هوا مطبوع است و با وجود کمبود سایه و تابش آفتاب باز هم این دریاچه محبوبیت خود را در این فصول دارد.اما در فصل پاییز و زمستان و با سرد شدن هوا، دما تا منفی ۳۰ درجه نیز کاهش پیدا می کند و حتی دریاچه یخ می زند. در این فصل فقط عاشقان زمستان و برف به سوی ولشت می روند و سختی های آن را قبول می کنند.

منبع wikipedia