Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

آب گرم ازرود

آب گرم ازرود بابل

آب گرم ازرود بابل که در برخی منابع بنام آب معدنی آرزو نیز ثبت شده است در روستای آری در بخش بند پی شرقی و ۳۳ کیلومتری جنوب شرقی بابل در میان یك دره زیبای جنگلی و در كنار رودخانه قرار گرفته است. تمامی این‌ها مجموعه‌ی طبیعی بی نظیری را با تركیبی جالب به گردشگران عرضه می‌نماید.

چشمه آب گرم فیروزه‌ای رنگ در دل جنگل‌های سبز، منظره‌ای را خلق كرده كه در دیگر نقاط مازندران كمتر دیده شده است. آب با جوشش از دل زمین، استخر كوچكی را پدید آورده كه به خاطر تركیبات گوگردی برای بیماری‌های پوستی، روماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید است.

روستای آری

روستای آری روستایی چشم‌نواز و دل‌انگیز است که آب گرم ازرود در آن واقع شده است. این روستا در دهستان فیروزجاه بخش بندپی شرقی شهرستان بابل قرار دارد. روستای آری از شمال به روستاهای خلیل‌کلا و فک ، از جنوب به روستای فیروزجاه ثابت، از شرق به روستای امام‌کلای لفور و از غرب به روستای ویتله منتهی می‌شود.

مردم روستای عموما از طریق کشاورزی، دامداری و قدری هم پرورش کرم ابریشم روزگار می‌گذرانند. اراضی شالیزاری روستا نظمی متقارن دارند که به زیبایی آنها افزوده است. در زمان نگارش این مطلب، این روستا فقط ۵۰ خانوار و ۲۰۰ نفر جمعیت دارد. حوضچه آب معدنی آن به عنوان تنها چشمه آب معدنی در روستاهای منطقه است که حتی از چشم انداز جاده هم می‌توان آن را دید.

نامگذاری آب گرم ازرود

آب گرم ازرود یک چشمه جوشان با آب نسبتاً ولرم است که حدود ۳۷ درجه سانتیگراد حرارت دارد. در نزدیکی این چشمه طبیعی، بوی گوگرد به مشام می‌رسد. علت، وجود گوگرد در آب این چشمه است. برخی افراد بر این باور هستند که ازرود مخفف شده عبارت ازت رود است. این نامگذاری به خاطر وجود گوگرد در آب چشمه انجام شده است. جالب است بدانید که آب در عمق چشمه دمایی مابین ۱۴۰ تا ۱۶۰ درجه سانتیگراد دارد. اما وقتی که به سطح زمین می‌رسد، دمای آن به ۳۷ درجه سانتیگراد کاهش پیدا می‌کند.

ویژگی‌های آب گرم ازرود

در سراسر دنیا، چشمه‌های آب معدنی مختلفی وجود دارد که هر یک دارای خواص متفاوتی هستند. چشمه‌های آب معدنی از دل خاک می‌جوشند و انواع املاح خاک را در خود حل می‌کنند.

چشمه آبگرم ازرود از دیدگاه زمین شناسی منشا گسلی دارد و به وسیله زلزله ایجاد شده است. این چشمه دارای املاحی از جنس آهک، سیلیت، ماسه سنگی، سنگ آهک و رس می باشد که به دوران دوم زمین شناسی بازمی گردد. این چشمه در بعضی نقاط، رسوباتی از دوره سوم زمین شناسی نیز دارد.

ازرود یک چشمه جوشان با آب ولرم حدود ۳۷ درجه سانتیگراد گرما است. در برخی نقاط آن ممکن است دما به ۳۰ درجه سانتی گراد نیز کاهش پیدا کند. عمق این چشمه در حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر و  حتی بعضی جاها ۱۶۰ سانتیمتر می‌باشد.

از وسط چشمه آب مانند حباب‌هایی زیبا قل‌قل می‌خورد و بیرون می‌آید. کف این چشمه از سنگ‌های ریز تشکیل شده که اگر جراحتی به پای فردی وارد شود معمولا دیر بهبود می‌یابد.

این چشمه از داخل یک گودال در مجاورت رودخانه‌ای سرچشمه می‌گیرد که خود رودخانه نیز از آب‌های حاصل مناطق کوهستانی است. منشا آب چشمه ازرود، زمین گرمایی است یعنی با نفوذ آب‌های روان سطحی از درز و شکاف‌های موجود روی پوسته زمین به داخل زمین رفته و در آنجا گرم می‌شود. سپس دوباره از همان حفره‌ها و یا گسل‌های موجود، به بیرون زمین می‌آید. عمق نفوذ آب این چشمه در داخل زمین زیاد نیست به همین دلیل دمای آب آن هم بالا نیست. اما واکنش‌های شیمیایی سولفید هیدروژن، تاثیر به سزایی روی بو و رنگ آن گذاشته است.

خشک شدن

به دلیل جابه‌جایی گسل‌های این منطقه، مدتی آب چشمه آب گرم ازرود به طور کامل خشک شد. این عامل موجب شد کشاورزان منطقه خسارات زیادی را متحمل شوند. اما خوشبختانه بعد از مدتی، پس‌لرزه‌های پی‌درپی نقش احیا کننده را برای آبگرم ازرود ایفا نمودند.

آب معدنی فیروزه ای رنگ در دل جنگل های سبز، منظره ای را خلق کرده که در دیگر نقاط کمتر دیده شده است. آب با جوشش از دل زمین استخر کوچکی را پدید آورده که به خاطر ترکیبات گوگردی برای بیماری های جلدی، روماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید است.

چشمه آبگرم ازرو از اولین مناطقی بوده که زمینه جذب گردشگران را فراهم نموده است. روستاهای بندپی بابل و به ویژه روستای آری دربندپی شرقی نیز با توجه به شرایط اقلیمی، جاذبه های طبیعی، پوشش گیاهی متنوع، زمین های زراعی پلکانی، چشمه ها ورودهای دائمی و مهمتر از همه فرهنگ و آداب روستایی به عنوان میراث کهن و یادگاری ارزشمند از آباء و اجداد و نیاکان به شمار می رود، همچنین ده ها جاذبه طبیعی، فرهنگی و اجتماعی باعث شده این منطقه از پتانسیل بالایی در توسعه صنعت گردشگری برخوردار شود که در صورت همت مسئولان با مدیریت درست و برنامه ریزی صحیح میتوان آینده خوبی را برای رشد و شکوفایی گردشگری پیش بینی نمود.

بازدید از چشمه آبگرم ازرود

در گذشته، مردم روستای آری معتقد بودند که آب این چشمه مقدس است. بر این باور بودن که در آن ماری با تاج سبز رنگ وجود دارد که اگر شخصی ناپاک وارد آن شود، آسیب می‌بیند. اما امروزه چنین عقیده‌ای کمتر مورد توجه است و مردم از آن به عنوان یک چشمه معدنی گرم با مواد گوگردی زیاد با خاصیت درمانی برای بعضی بیماری‌های پوستی نگاه می‌کنند.

این چشمه آب گرم که خواص درمانی نیز دارد، در فصول مختلف سال، به ویژه فصل بهار و تابستان، میزبان گردشگران زیادی از مناطق مختلف می‌باشد. همانطور که گفته شد آب این چشمه به علت داشتن املاح معدنی و گوگرد، بهبود دهنده‌ی بیماری‌های مختلفی مانند رماتیسم، بیماری‌های پوستی و بیماری‌های استخوانی و مفصلی است.

امکانات رفاهی منطقه

آب گرم ازرود در حال حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری مازندران محسوب می‌شود که هنوز در مرکز توجه رسانه‌ها قرار نگرفته‌ است. بسیاری از مسافران شناختی درباره آن ندارند. همین امر سبب کم‌توجهی مسئولان روستای آری به ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی در اطراف چشمه ازرود شده است.

متأسفانه در حال حاضر خبری از امکانات رفاهی و خدماتی در اطراف چشمه نیست. علی رغم زیبا بودن این منطقه و داشتن مکان های گردشگری بسیار در بندپی شرقی، اما اطراف چشمه آب گرم ازرود امکانات بهداشتی و رفاهی وجود ندارد و جاده آن نیز تا حدودی صعب العبور می باشد.

این در حالی است که ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی می‌تواند کمک بسیاری به چرخ اقتصاد روستای آری و منطقه بندپی کند. به امید اینکه در آینده‌ای نزدیک شاهد وجود امکانات رفاهی و خدماتی مختلف در نزدیکی آب گرم ازرود باشیم.

مسیر دسترسی به روستای آری

دسترسی از تهران (فیروزکوه)

برای دسترسی به آب گرم ازرود از این مسیر باید وارد جاده فیروزکوه شوید.  پس از گذشتن از شهر زیرآب، به شهر شیرگاه خواهید رسید. در مرکز شهر شیرگاه، از دومین دوربرگردان دور بزنید و به سمت تهران حرکت کنید. پس از چند صد متر، با تابلوی خروجی به سمت شیردارکلا مواجه می‌شوید. وارد جاده سمت راست خود شوید و مسیر را به سمت شیردارکلا ادامه دهید.

زمانی که به شیردارکلا رسیدید، وارد جاده‌ای که در سمت چپ شما قرار دارد شوید و مسیر را به سمت عالم کلا ادامه دهید. در نهایت به روستای رئیس‌کلا خواهید رسید. از روستای رئیس‌کلا تا روستای آری فاصله چندانی نیست، اما باید از جاده خاکی عبور کنید.

دسترسی از هراز (بابل)

برای دسترسی از این مسیر، می‌بایست ابتدا خودتان را از طریق جاده هراز به شهر بابل برسانید. مسیر دسترسی شما از جاده شهید صالحی بابل آغاز می‌شود. پس از۳۰ کیلومتر به شهر گلوگاه در مرکز بخش بندپی خواهید رسید. از آنجا با عبور از پل سجادرود (سجرود)، وارد جاده دهستان فیروزجاه می‌شوید. از فیروزجاه باید ۳۰ کیلومتر به مسیر خود ادامه دهید، تا خودتان را به روستای زیبای اری برسانید. برای دسترسی به چشمه آب گرم ازرود ، فقط کافی است آدرس آن را از مردم محلی بپرسید.

منبع wikipedia

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول