Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

دریاچه چورت

دریاچه چورت

دریاچه چورت، یکی از بیشمار دریاچه‌های ایران و استان مازندران و همچنین یکی از زیباترین آن‌هاست. این دریاچه کوچک در انبوه جنگل‌های مازندران قرار دارد. این دریاچه‌ با وسعت کم، آینه تمام قدی است از تمام افسون‌هایی که طبیعتی بکر می‌تواند در خود جای دهد. طوری که حتی مدت کمی قدم زدن در کنار آن می‌تواند آرامش خاصی را به آدم هدیه دهد.

دریاچه چورت قدمت زیادی ندارد اما به دلیل وجود اکوسیستمی از درختان سرسبز و طبیعت بکر در اطرافش، جایی شناخته شده است. منطقه‌ی آبی محصوری در میان درختان سرسبز طبیعت فوق العاده‌ای را رقم زده است.

معرفی دریاچه میانشه

آری، نام اصلی این دریاچه، دریاچه میانشه است، اما به علت قرار گرفتن در نزدیکی روستای چورت، به دریاچه چورت معروف است.دریاچه چورت حدود ۳۵۰کیلومتر با تهران فاصله دارد و در ۸۰ کیلومتری شهرستان ساری و ۱۰ کیلومتری روستای چورت قرار دارد. مساحت کلی آن حدود ۲.۵ هکتار و ارتفاع آن از سطح دریا حدود ۱۰۳۰ متر است.

نکته جالب این است که دریاچه چورت بر اثر زلزله‌ای که در سال ۱۳۱۸ اتفاق افتاده، به وجود آمد است. کمتر از ۱۰۰ سال پیش به علت زمین لرزه، مسیر چشمه کنار دریاچه بسته شده و تشکیل دریاچه داده است. هنگام کاهش آب، پدیدار شدن باقی‌مانده درخت‌هایی که در محل پیدایش دریاچه بوده‌اند، منظره ویژه‌ای را ایجاد می‌کند.

ویژگی‌های دریاچه چورت

دریاچه چورت در شکاف دره‌ای با شیب زیاد قرار گرفته و دورتادور آن را پوشش‌های جنگلی بکر و درختان قدیمی در بر گرفته‌ است. ماهیان گوناگونی درون آب دریاچه وجود دارد. برخی از این ماهی‌ها توسط روستایی‌ها به درون آب ریخته شده‌ است. برخی دیگر هم بر اثر جابجایی تخم ماهیان توسط پرندگان و انتقال آن‌ها به درون دریاچه به وجود آمده‌ است. طی سال‌ها این ماهی‌ها تولیدمثل نموده و به تعدادشان افزوده شده است. از این‌رو، امکان ماهیگیری در این دریاچه وجود دارد.

شکل هندسی دریاچه‌ چورت، به صورت بیضی است و حجم آب و عمق آن هرساله با توجه به میزان بارش‌ها تغییر می‌کند. اگر به سطح دریاچه نگاه کنید، هنوز هم می‌توانید تنه‌ی به جا مانده از درختان قدیمی را در آن ببینید.

این دریاچه در محاصره‌ درختان سبز خوشرنگ و جنگل‌های انبوه است. همین موضوع باعث منحصربه‌فرد شدن چشم‌انداز آن شده است. وجود ماهی‌های زیاد و متنوع در این دریاچه یکی دیگر از ویژگی‌های آن است. علاوه بر این‌ها، هوای مه گرفته، صدای حیوانات مختلف و پرندگان و جاده‌ای خاکی که از میان این درختان می‌گذرد، بر فضای مرموز این دریاچه اضافه کرده است و باعث شده تا به یکی از مسیرهای مورد توجه گردشگران ماجراجو تبدیل شود.

دیدنی ها و تفریحات دریاچه چورت

علاوه بر گشت‌و‌گذار در دل طبیعت بکر و استشمام هوای پاک، می‌توان به تفریحات زیر اشاره کرد:

آفرود

مسیر منتهی به دریاچه، جاده‌ای خاکی است که از میان جنگل و انبوه درختان می‌گذرد. زیبایی‌های این مسیر بهانه‌ای شده تا آفرودرها را به این منطقه بکشاند. این مسیر یکی از مقاصد مورد علاقه افرادی است که به دنبال هیجان و خلق تجربه‌های تازه از آفرود هستند.

ماهی گیری

توضیح دادیم که دریاچه چورت دارای ماهی‌های گوناگونی است. پس اگر طرفدار ماهیگیری هستید و ابزار لازم برای این کار را دارید، وقتی را هم به این فعالیت اختصاص دهید. ماهیگیری در سکوت و آرامش دریاچه بر شیرینی سفرتان می‌افزاید و آن را تبدیل به خاطره‌ای فراموش نشدنی می‌کند. 

پیاده روی و دوچرخه سواری

اطراف این دریاچه پر از مکان‌های آرامش بخش و دیدنی است که می‌شود ساعت‌ها در آن پیاده‌روی کرد و از هوای سالم لذت کافی برد. همچنین این امکان وجود دارد تا در این طبیعت دل انگیز به دوچرخه سواری بپردازید و ورزش کنید.

قایق سواری

این دریاچه آرام مکان مناسبی برای قایق سواری می باشد. اما توجه داشته باشید که هیچ گونه قایقی در این مکان برای اجاره وجود ندارد و گردشگران که به این مکان می‌آیند اغلب، قایق‌های بادی به همراه دارند.

شنا ممنوع

شاید با دیدن دریاچه میانشه هوس کنید که تنی به آب بزنید و به تفریح بپردازید. اما باید به یاد داشته باشید که به سبب باقی ماندن بوته‌ها و گیاهان در کف دریاچه و همچنین سختی بالای آب آن، این کار بسیار خطرناک است و عواقب بدی به دنبال دارد. پس با تماشای دریاچه از زیبایی‌های آن و جنگل اطرافش لذت ببرید و فکر شنا را از سرتان بیرون کنید.

امکانات رفاهی دریاچه میانشه

دریاچه چورت از مقاصد بکر طبیعت گردی است، پس نباید انتظار وجود امکانات خاص در حوالی آن را داشته باشید. در این منطقه هیچگونه امکانات رفاهی مانند سرویس بهداشتی، مغازه و… وجود ندارد و تنها در روستای چورت این امکانات وجود دارد که می‌توانید لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید. برای آب آشامیدنی هم، می‌توانید در طول مسیر از نهرهای اطراف دریاچه استفاده نمایید. اگر قصد اسکان در این منطقه را دارید چادرهای مسافرتی به همراه داشته باشید تا در آنجا برپا کنید و از طبیعت بکر آن لذت ببرید.

نکات مهم سفر به دریاچه چورت

  • ورودی جاده چورت فقط از روی نقشه قابل تشخیص است.
  • موبایل به هیچ عنوان آنتن ندارد، پس قبل از سفر، دوستان و خانواده را در جریان بگذارید تا نگرانتان نشوند.
  • سعی کنید حتی الامکان در دریاچه شنا نکنید تا از خطرات احتمالی در امان باشید.
  • زباله‌های خود را از این مکان جمع آوری کنید و در داخل شهر دور بیاندازید. زیرا زباله‌های این منطقه را می‌سوزانند و در داخل دره می‌ریزند که این امر در صورت تکرار دفعات متوالی سبب آلودگی هوا می‌شود.
  • در کوله پشتی خود تمامی وسایل مورد نیاز سفری یک روزه را همراه داشته باشید.
  • برای پیمودن مسیر خاکی دریاچه که حدود ۱۰ کیلومتر است (اوایل جاده شیب بسیار تندی دارد)، بهتر است از خودروهای آفرود استفاده کنید. اگر خودروی آفرود ندارید، رانندگان نیسان در روستا با پرداخت هزینه شما را به دریاچه می‌رسانند. برای بازگشت نیز با آن‌ها هماهنگ کنید. 
  • در مسیر تابلوی راهنمایی وجود ندارد و ممکن است در دوراهی‌ها دچار مشکل شوید. بنابراین از قبل مسیر را با افراد محلی چک کنید و یا پیش از قطع شدن ارتباط اینترنت، مسیر را بر روی اپلیکیشن‌های مسیریابی مشخص کنید.
  • اگر به هنگام تاریکی هوا قصد دارید به سوی این دریاچه به راه افتید، باید توجه داشته باشید که در این منطقه حیواناتی نظیر: شغال، روباه و خرس وجود دارد.

بهترین زمان برای سفر به دریاچه میانشه

برای بازدید از این دریاچه شگفت‌انگیز، فصل بهار و تابستان و پاییز را انتخاب نمایید. اما فصل بهار با سرسبزی بی‌حدوحصری که به طبیعت دریاچه می‌بخشد و نیمه اول پاییز با جشنواره‌ای از زیباترین رنگ‌ها در چشم‌انداز دریاچه، بهترین فصل‌ها برای سفر به این دریاچه هستند. در تابستان نیز پوشش سبز جنگل و انعکاس آن در آب دریاچه، دیدنی است. تنه‌های بیرون زده از آب نیز از دیدنی‌های تابستانی این دریاچه هستند.

اما پیشنهاد ما دلیل بر این نیست که زیبایی این دریاچه در فصل زمستان کم باشد، بلکه در فصل زمستان دسترسی به این دریاچه دشوار است. وگرنه دریاچه میانشه در این فصل هم زیبایی خیره کننده‌ای به خود می‌گیرد.

مسیر دسترسی

دریاچه چورت در استان مازندران، حد فاصل ساری و کیاسر، در ۱۰ کیلومتری روستای چورت قرار دارد. در ادامه به دو مسیر پر تردد می‌پردازیم.

از مسیر سمنان

پس از طی مسیری حدود ۲۵ کیلومتر به سمت شمال شهر سمنان، به شهمیرزاد می‌رسید. از آنجا جاده ساری را در پیش بگیرید. پس از طی حدود ۱۵۰ کیلومتر و گذشتن از فولادمحله و کیاسر، بلافاصله بعد از پشت سر گذاشتن پلی که از روی رودخانه می‌گذرد، ورودی جاده روستای چورت را خواهید دید. وارد این جاده شده و حدود ۱۵ کیلومتر را طی کنید تا به روستای چورت برسید. سپس با پیمودن ۱۰ کیلومتر به دریاچه می‌رسید.

از مسیر ساری

پس از رسیدن به ساری، باید مسیر جنوب شرق ساری را در پیش بگیرید و خود را به بلوار کشاورز برسانید. این بلوار را ادامه دهید تا از ساری خارج شوید. پس از خروج از ساری و طی مسافتی در حدود ۴۲ کیلومتر به یک دوراهی می‌رسید و ورودی چورت را خواهید دید. پس از طی جاده آسفالته به طول ۱۵ کیلومتر به روستای چورت می رسید و از آنجا ۱۰ کیلومتر جاده خاکی تا دریاچه در پیش دارید.

نکاتی در مورد جاده خاکی دریاچه

ابتدای این مسیر خاکی دارای شیب زیادی است و حرکت برای ماشین‌های معمولی دشوار است. این سربالایی به گونه‌ای است که هر چه بالاتر روید نمای روستا و قله‌دماوند (۱۳۰ کیلومتر فاصله هوایی) را به وضوح می‌بینید. پس از عبور از این شیب، جاده شیب معمولی پیدا می‌کند و زیرسازی خوبی دارد. پس از طی حدود ۱۰ کیلومتر به ورودی دریاچه می‌رسید که تا لب دریاچه حدودا ۶۰۰ متر با شیب تند فاصله دارد. بهتر است این مسافت را پیاده طی کنید چرا که بالا آمدن از این راه کمی مشکل است.

منبع wikipedia

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول