Table of Contents

دریاچه چورت

دریاچه چورت

دریاچه چورت یا دریاچه میانشه یکی از  بیشمار دریاچه های ایران و مازندران و یکی از زیباترین آنهاست که حتی مدت کمی قدم زدن در کنار آن می تواند آرامش خاصی را به آدم هدیه دهد. این دریاچه قدمت زیادی ندارد اما به دلیل وجود اکوسیستمی از درختان سرسبز و طبیعت بکر در اطرافش، جایی شناخته شده است.منطقه‌ی آبی محصوری در میان درختان سرسبز طبیعت فوق العاده‌ای را رقم زده است.

تاریخچه دریاچه چورت

اسم اصلی این دریاچه ، دریاچه میانشه است، ولی چون آخرین روستای مشرف به دریاچه چورت ، اسمش چورت است؛ این اسم را رویش گذاشته‌اند، این روستا در ۱۰ کیلومتری دریاچه میانشه قرار دارد و با ماشین حدود ۲۰ دقیقه راه است. این دریاچه، حدود ۵٫۲ هکتار وسعت دارد.
نکته جالب این است که خیلی‌ها می‌گویند دریاچه چورت بر اثر زلزله‌ای که در سال ۱۳۱۸ اتفاق افتاده، به وجود آمده. اهل روستا معتقدند کمتر از ۱۰۰ سال پیش به خاطر زمین لرزیده، مسیر چشمه کنار دریاچه بسته شده و باعث به وجود آمدن دریاچه چورت شده است.

ویژگی های منحصر به فرد دریاچه

دریاچه چورت در محاصره ی درختان سبز خوشرنگ و جنگل های انبوه است و همین موضوع باعث منحصر بفرد شدن چشم انداز آن شده است. وجود ماهی های زیاد و متنوع در این دریاچه یکی از ویژگی های اصلی آن است؛ علاوه بر این، هوای مه گرفته، صدای حیوانات مختلف و پرندگان و جاده ای خاکی که از میان این درختان می گذرد، بر فضای مرموز این دریاچه اضافه کرده است و باعث شده تا به یکی از مسیرهای مورد توجه گردشگران ماجراجو تبدیل شود.

خوبی سفر به دریاچه چورت و  گذراندن حتی چند ساعتی در آن این است که وقتی آن را ترک کنید، با یک حال و هوای عالی این کار را می کنید و تنها چیزی که برایتان می ماند یک حس خوب است و این برای افرادی که از انواع هیاهو ها خسته شده اند و دوست دارند کمی آرامش نصیب خود کنند و یا به دنبال تمدد اعصاب هستند، بهترین گزینه است. یک کار خوب، چادر زدن در فضای اطراف دریاچه است که آرامش بی مانندی را نصیبتان می کند.

اکوسیستم دریاچه میانشه

نکته‌ی جالب دیگر وجود ماهیان گوناگون درون آب دریاچه چورت است که برخی توسط روستایی‌ها به درون آن ریخته شده‌اند و برخی هم بر اثر جابجایی تخم آن‌ها توسط پرندگان و انتقال آن‌ها به درون دریاچه به وجود آمده‌اند و طی سالیان بر اثر تولید مثل به جمعیت‌شان افزوده‌اند.شکل کای دریاچه‌ی میانشه به صورت بیضی است و آب آن هرساله با توجه به میزان بارش‌ها تغییر می‌کند. اگر به سطح دریاچه نگاه کنید، هنوز هم می‌توانید تنه‌ی به جا مانده از درختان قدیمی را در آن ببینید.

با وجود هوای بعضا مه‌آلود، سکوت مرموز، جاده‌ی خاکی کشیده شده در میان درختان، صدای حیوانات و پرندگان مختلف و درختانی که تنها نیم تنه‌ی آن‌ها از آب بیرون زده است، به احتمال زیاد هنگام دیدار از دریاچه چورت به یاد کشورهای اروپایی و اقلیم خاصشان بیفتید و این موضوع می‌تواند برایتان جالب باشد.

دریاچه چورت ، یکی از قشنگترین دریاچه ها است. زمانی که آب دریاچه کمتر است درخت‌هایی که کف دریاچه بوده‌اند سرشان از آب بیرون می‌زند و در حالت عادی هم تنه درخت‌ها را می‌شود دید.به خاطر وجود تنه‌های درخت نباید در این دریاچه شنا کرد و عمق آن هم مشخص نیست. به جای شنا در اطراف پیاده روی یا قایق سواری کنید و در جنگل ساکت اینجا قدم بزنید.

بهترین زمان برای سفر به دریاچه میانشه

فصل‌های بهار، تابستان و پاییز بهترین زمان برای دیدار از دریاچه چورت هستند. با این وجود اگر تحمل سرمای زمستان را داشته باشید و بتوانید با سختی مسیر نیز کنار بیایید، قطعا با حال و هوای متفاوت‌تری در این فصل از دریاچه میانشه دیدن خواهید کرد. اگر در تورها ثبت نام کنید در این مورد کمک زیادی به شما می‌کنند.

در پایان اینکه مسیر رسیدن به دریاچه چورت خاکی می باشد و برای عبور از آن دشواری های خاصی وجود دارد.ترجیحا برای رفتن به دریاچه از ماشین های آفرود و یا SUV استفاده شود.

منبع wikipedia

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
برچسب ها:
نوشته های مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گالری تصاویر

ویزیت مازندران در اینستاگرام