Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

دریاچه فراخین

دریاچه فراخین

دریاچه فراخین یکی از دریاچه‌های بکر در استان مازندران و از جاذبه‌های گردشگری شهرستان نوشهر است که بیشتر طبیعتگردان از وجود آن بی‌خبرند. این دریاچه زمردی در دل جنگلی قرار دارد که با درختان انبوه و تنومند احاطه شده و به سختی می‌توان آسمان آبی را از بین شاخه‌های درهم تندیده درختان مشاهده کرد. با کمی پیاده‌روی در مسیر سرپایینی جنگل و عبور از میان درختان سر به فلک کشیده ناگهان بهشت گمشده‌ای نمایان خواهد شد. در ادامه به معرفی این دریاچه می‌پردازیم. با ویزیت مازندران همراه باشید.

معرفی اجمالی

دریاچه فراخین با طول ۱۳۰ متر و عرض ۳۵ متر، حدود نیم هکتار مساحت دارد. به‌ خاطر همین وسعت کم به آن تالاب فراخین نیز می‌گویند. آب تالاب از چشمه فراخین و برف و باران حاصل در فصول سرد سال تامین می‌شود. دریاچه فراخین در نزدیکی روستای ویسر در شهرستان نوشهر واقع شده است. این دریاچه در ارتفاع ۷۹۰ متری از سطح دریا (بیشتر منابع ۲۲۰۰ متر بیان کردند که اشتباه است)، میان جنگلی با درختان بلند و شاخ و برگ‌هایی زیبا قرار گرفته و آرامش و سکوتی جذاب ایجاد کرده است.

دریاچه فراخین در موقعیتی دور از دسترس، در دل جنگل پنهان شده است و با وجود مسیر خاکی، نیمی از سال راهش هموار نیست. همچنین به دلیل وجود درختان بلند و انبوه‌، یافتن دریاچه به راحتی ممکن نیست. این دریاچه راهی پر پیچ و خم دارد، در این راه و کنار دریاچه، سنگ‌ها و درختان خزه بسته‌اند، تالاب آبی تیره رنگ دارد و خیلی از اوقات محیطش مه‌آلود است. موقعیت دوردست فراخین موجب شده که هوا و محیطی تمیز و مناظری بکر داشته باشد.

تفریحات دریاچه فراخین

عکاسی

ترکیب سنگ‌های خزه بسته، آب تیره تالاب، فضای مه‌آلود و انعکاس درختان در آب، سوژه‌های بسیار مناسبی جهت عکاسی است. طبیعت بکر و زیبا و نور ملایم آفتاب در این منطقه باعث شده تا محیط مناسبی برای عکاسی کردن و ثبت خاطرات باشد.

قایق‌سواری

نکته اینکه دریاچه فراخین امکاناتی جهت قایق‌سواری ندارد.اما اگر با خود قایق بادی به همراه داشته باشید می‌توانید آن را در دریاچه فراخین باد کرده و در تالاب قایق سواری کنید. از آنجا که خود دریاچه در میان درختان سر به فلک کشیده جنگل محصور شده، تماشای آسمان از روی تالاب و تابش آفتاب روی آب منظره‌های بی‌بدیعی را ترسیم می‌کند که بدون وجود قایق از دیدن آن محروم هستید.

دوچرخه‌سواری

پدال زدن و دوچرخه‌سواری در دل جنگل تجربه بسیار جذاب و به یاد ماندنی خواهد بود. عبور از میان زمین‌ نم‌زده در زیر آسمانی که آفتابش با برگ‌های درختان پوشیده شده است نه تنها مناظر زیبایی از تالاب فراخین به تصویر می‌کشد، بلکه ورزش بسیار مفید و مهیجی است.

پیاده‌روی و گشت‌وگذار

یکی از بهترین تجربه‌ها در سفر به دریاچه فراخین، قدم زدن در کنار دریاچه و تماشای طبیعت اطراف آن است. گوش دادن به موسیقی طبیعت هر تنش و ناراحتی را از شما دور می‌کند.

کمپ و شب‌مانی

کمپ زدن و ماندن در دل جنگل در کنار دریاچه، تجربه‌ای بی‌نظیر و البته هیجان‌انگیز است. لذا اگر قصد چادر زدن و ماندن در شب را دارید، حتما با یک راهنما یا تورلیدر به این دریاچه سفر کنید و یا دسته جمعی اقدام به کمپ کنید. زیرا حیواناتی نظیر گراز و روباه در جنگل‌های اطراف دریاچه زندگی می‌کنند.

امکانات و اقامت

دریاچه فراخین از دریاچه‌های بکر طبیعت ایران محسوب می‌شود و امکاناتی در کنار آن وجود ندارد. طبیعتا سفر به طبیعت مزایا و معایب خاص خودش را دارد. بنابراین انتظار برق و تلفن و سرویس بهداشتی را در طبیعت نباید داشت.

جهت اقامت نیز چند انتخاب دارید:

اطراق در طبیعت و چادر و کمپ زدن اولین گزینه است. علاوه بر آن می‌توانید از خانه‌های محلی روستاهای اطراف همچون دلسم و ویسر استفاده کنید. مهمانسرا­های شهر­های اطراف (نوشهر و چالوس) گزینه‌ای دیگر است. اگر انتظار فضایی راحت‌تر را دارید، اماکن اقامتی روستای گردشگری کندلوس انتخاب مناسبی برای شماست. کندلوس تا ویسر حدود ۲۷ کیلومتر فاصله دارد.

نکات مهم سفر به دریاچه فراخین

 • برای رسیدن به دریاچه باید مسیری را پیاده بروید، پس کفش مناسب پیاده‌روی فراموش نشود.
 • به علت مرطوب بودن آب و هوای جنگل، حتما لباس گرم به همراه داشته باشید. لباس بارانی و ضد رطوبت برای فصول پر باران مناست است.
 • اگر قصد اقامت دارید، چادر مناسب از لحاظ ورود حشرات و هم رطوبت به همراه کیسه خواب همراه داشته باشید.
 • طبیعت یکی از مهم‌ترین میراث ماست، هنگام آتش درست کردن مواظب باشید به درختان آسیب نرسانید و در نهایت خاموشش کنید.
 • اگر غذایی دارید که بویش پخش می‌شود، آن را کمی دورتر از چادر نگه دارید.
 • پیشنهاد می‌کنیم از آب چشمه نزدیک دریاچه ننوشید و آب معدنی به همراه داشته باشید. اگر قصد نوشیدن آب چشمه را داشتید اول آن را بجوشانید.
 • موبایل در این منطقه آنتن نمی‌دهد، بنابراین بهتر است به نزدیکان خود شرایط را اطلاع دهید.
 • در جاده فرعی منتهی به دریاچه هیچگونه تابلو راهنمایی نیست. اگر برای اولین بار است که به این منطقه سفر می‌کنید، حتما از یک راهنما آشنا به مسیر کمک بگیرید.
 • این منطقه برف‌گیر است پس در زمان بارش برف به آنجا سفر نکنید. اگر تجهیزات و تجربه کافی برای سفرهای زمستانی را دارید، زمانی را انتخاب کنید که از آخرین برف منطقه دو هفته گذشته باشد.
 • ماشین را قبل از سفر آماده کنید و تمام مسائل احتمالی را در نظر بگیرید. خودروهای دو دیفرانسیل برای این مسیر در فصل زمستان مناسب‌تر هستند. بهتر است در زمستان با باد لاستیک کم رانندگی کنید.
 • به دلیل بکر بودن منطقه و جلوگیری از آسیب به اکوسیستم آن، بهتر است سفر را با تعداد افراد کم و محدود انجام دهید و حتما کیسه زباله به همراه داشته باشید.
 • در بین راه امکان خرید و تهیه لوازم مورد نیاز نیست، بنابراین هرچه نیاز دارید را در روستای دلسم یا ویسر تهیه کنید.

بهترین فصل سفر

طبیعت همواره و در هر فصل زیبایی‌های خاص خود را دارد. دریاچه فراخین نوشهر از این قاعده مستثنا نیست.دریاچه از اوایل اردیبهشت تا انتهای شهریور در پرآب‌ترین زمان خود است. سرسبزی منطقه در این موقع چشمگیر است و سفر در این موقع از سال برای همه مقدور است. در فصل پاییز نیز دریاچه و محیط اطراف رنگین از برگ‌های پاییزی است. زمین و درختان پوشیده از رنگ‌هاست و انعکاس درختان در آب جادویی‌ست. جاده در این موقع به علت بارش‌ها لغزنده و نیازمند ماشین‌های مناسب است. سفر در هنگام بارندگی توصیه نمی‌شود. دریاچه فراخین در فصل زمستان نیز زیبایی‌های خاص خود را دارد ولی به علت برف‌گیر بودن و نبود امکانات، سفر در زمستان توصیه نمی‌شود. مگر این که تجربه کافی و تجهیزات لازم با خود داشته باشید.

مسیرهای دسترسی به دریاچه فراخین

برای رسیدن به دریاچه فراخین دو مسیر وجود دارد. اگر از تهران قصد سفر دارید باید بدانید که فاصله تهران تا فراخین حدود ۲۲۰ کیلومتر است. از تهران به سمت جاده چالوس حرکت کنید، ۷ کیلومتر بعد از مرزن­‌آباد وارد فرعی کجور شوید. پس از طی ۳۰ کیلومتر ابتدا به روستای دلسم و سپس روستای ویسر می‌رسید. از اینجا به بعد مسیر خاکی است و کمتر از ۱۵ کیلومتر راه پرپیچ‌وخم دیگر تا باقی مانده است. دریاچه بعد از قسمتی از مسیر قرارگرفته که ارتفاع کمتری نسبت به زمین اطرافش دارد و با یک فرعی از مسیر خاکی جدا می‌شود. باید مواظب باشید که از آن عبور نکنید.

اگر به نوشهر نزدیک­تر هستید، باید از سمت چالوس وارد کمربندی نوشهر شوید و به سمت فرعی جاده سنگ معدن(معدن سنگ) نوشهر بپیچید. بعد از حدود ۲۰ کیلومتر در دل جنگل به دریاچه فراخین می‌رسید. نکته اینکه آبشار دارنو نیز در همین مسیر و در نزدیکی دریاچه فراخین قرار دارد.

منبع: ویکی پدیا

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

2 پاسخ

 1. بنده به همراه خانواده در تاریخ ۱۱ فروردین ۱۴۰۱ به منظور دیدن دریاچه ی فراخین عازم روستای ویسر شدیم که متاسفانه با مسیر غل و زنجیر شده مواجه گشتیم.
  نگهبانی مسیر اعلام کرد که مسیر دریاچه تا ۱۳ فروردین (مهمترین دوره ی سفر در ایران) بسته است و بعد از آن بازگشایی خواهد شد!!!
  این هم موردی دیگر از سیاست های جالب در کشور ایران است که از صنعت توریسم استفاده ی عکس میکنند و بجای استفاده از جاذبه های گردشگری برای کسب درآمد و بهبود امکانات منطقه، خود را از منافع آن بی بهره می کنند.
  نکته جالب تر در این منطقه، وجود افرادی است که منتظرند تا با دریافت هزینه ای گزاف، شما را از مسیرهای متفرقه به سمت دریاچه ببرند.

  1. سپاس از نظر شما دوست عزیز. جالبه که تو این تاریخ هایی که گفتید، مسیر رسیدن به دریاچه رو بسته بودن. واقعا نمیدونم چی بگم. تمام سعی ما بهبود صنعت گردشگری و در کنارش حفظ طبیعت و بحث فرهنگ سازی گردشگریه. اما نمیدونم با این سیاست ها چکار میشه کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول