Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

دریاچه ارواح

دریاچه ارواح

دریاچه ممرز یا ملاکلا که به دریاچه ارواح نیز شهرت یافته است در استان مازندران و در دل جنگل‌های انبوه پهن‌برگ در شهرستان نوشهر قرار دارد. شاید سوالی در ذهنتان پیش بیاید که چرا نام ارواح را برای این دریاچه انتخاب کرده‌اند. دریاچه ممرز و جنگل‌های اطراف هر ساله گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری را به سوی خود جلب می‌کنند. خوشبختانه به‌دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات جنگلی و دور از دسترس نسبت به سایر جاذبه‌های گردشگری مازندران، هنوز بکر و دست نخورده باقی مانده است. اگر به آشنایی با این دریاچه منحصربه‌فرد و مسیر دسترسی به آن علاقه دارید، در ادامه با ویزیت مازندران همراه شوید.

نامگذاری

ظاهر دریاچه ارواح به گونه‌ای است که در ابتدا فکر می‌کنید درختان این دریاچه به صورت برعکس رشد کرده‌اند و ریشه‌هایشان به سمت بیرون درآمده است. آیا تا به حال اسم درختان مرده را شنیده‌اید؟ این درختان، بازماندگان تنه درختانی هستند که در میان آب این دریاچه قرار دارند و به درختان مرده مشهور شده‌اند.

وجود درختان مرده به همراه فضای بکر جنگل و درختان سر به فلک کشیده اطراف آن و صدای انواع حیوانات وحشی و پرندگان مختلف، ظاهری خاص و وهم آلود به این دریاچه داده است. فضای بکر و ساکت دریاچه ارواح در اکثر روزهای سال مه گرفته است. این فضا با صدای حیوانات وحشی، حشرات و پرندگان مختلف ادغام می‌شود و بر ترس شما می‌افزاید!

مشخصات دریاچه ارواح

طول دریاچه ارواح حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. قدمت این دریاچه به دوران کرتاسه میانی تا کواترنری می‌رسد. دریاچه ارواح که در روستای ملاکلا نوشهر واقع شده، در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. مردمی که امروزه در اینجا زندگی می‌کنند اثری از ارواح ندیده‌اند اما معتقدند ساکنین گذشته حتما اطلاعاتی داشته‌اند که این نام را برگزیده‌اند! پیشنهاد می‌شود اگر می‌خواهید به رمز و راز این دریاچه پی ببرید وسایل سفر را بردارید و عازم آن شوید.

دریاچه ارواح در شب

دریاچه ارواح با درختان تیز و کشنده‌ای که سر از آب بیرون آوره اند، ابرهایی که مانند مردابی سپید رنگ بر روی آب می‌لغزند و آماده پایین کشیدنتان در آب هستند، در کنار صدای حیوانات، همه و همه، تماشای غروب در این منطقه را به یکی از ترسناک‌ترین تجارب زندگی شما تبدیل خواهد کرد. بنابراین باید بدانید که داستان واقعی بازدید از این منطقه نه در بدو ورود بلکه از زمان تاریکی هوا آغاز می شود.

با فرا رسیدن شب، تابیدن نور مهتاب بر تن دریاچه و رقصیدن سایه درختان بر سطح آب، باور خواهید کرد که هرآنچه درباره دریاچه ارواح گفته اند، حقیقت دارد. درست همین زمان است که رفتن به نزدیکی آب ترسناک می‌شود. ترجیح می‌دهید در کنار دوستان و در منطقه نور آتش باقی بمانید. اما با رسیدن صبح، تمام سایه‌ها و درختان خوفناک شب قبل جایشان را به منظره‌ای شبیه به تراژدی بعد از جنگ می‌دهد. درختانی که شکسته، نیمه‌جان و یا سبز و استوار در میان آب خودنمایی می‌کنند با پس زمینه‌ای از جنگل و آسمان آبی که به سوژه‌ای بی‌نظیر برای عکاسی تبدیل شده‌اند.

جانوران اطراف دریاچه

اگر در دریاچه ارواح نوشهر سکوت کنید، می‌توانید صدای آواز پرندگان را بشنوید. حوالی این دریاچه انواع جانواران زندگی می‌کنند و صدای نجوای پرندگان و تکاپوی دیگر جانداران در سکوت این دریاچه می‌پیچد. این دریاچه توسط بکرترین جنگل‌های هیرکانی شمال ایران محاصره شده است. این صداها، صدای جریان زندگی جانوران است که به گوش می‌رسد. همچنین در پیاده‌روی در حوالی این دریاچه نیز ممکن است صدای حرکت حیوانات وحشی و پرندگان میان درختان را بشنوید.

دریاچه ارواح یا ممرز به‌دلیل ساختار جنگلی و بکری که دارد پناهگاه بسیاری از موجودات وحشی است. این دریاچه توانسته است اکوسیستم طبیعی خود را حفظ کند. به همین دلیل محل زندگی آبزیانی مانند انواع ماهی‌ها و جانوران دوزیستی مانند وزغ‌ها و مارها است. در فصل‌های سرد سال نیز جانوران وحشی به حوالی دریاچه ارواح پناه می‌آورند. اگر در اطراف دریاچه ممرز قدم بزنید احتمال رویارویی شما با حیواناتی مانند سگ‌های وحشی، روباه و گراز وجود دارد. لذا بهتر است به‌صورت تکی در این منطقه پیاده روی نکنید یا برای قدم زدن به فواصل دورتر نروید.

نکات مهم سفر به دریاچه ارواح

  • قبل از سفر به دریاچه ممرز، وضعیت آب و هوایی را چک کنید و مطمئن شوید درگیر بارندگی نخواهید شد. در غیر این صورت حتما تجهیزات موردنیاز را به همراه داشته باشید و برف‌پاک‌کن ماشین خود را نیز چک کنید.
  • مسیر دریاچه، مسیر جنگلی ناهموار می‌باشد و پستی بلندی‌های زیادی دارد. در صورتی که وضعیت آب و‌هوایی مساعد باشد، با ماشین‌های عادی نیز می‌توانید تا لب دریاچه پیش بروید. در غیر این صورت حتما باید ماشین مناسب(ترجیحا آفرود) داشته باشید. بهتر است دو ماشینه حرکت کنید و حتما طناب ‌یدک‌کش را همراه داشته باشید تا در صورت فرو رفتن در گل و لای، بتوانید از آن استفاده کنید.
  • اگر اهل کمپینگ هستید و قصد دارید شب را در کنار دریاچه به صبح برسانید، باید قبل از آن با محیط‌بانی هماهنگ کنید. وسایل روشنایی رو فراموش نکنید. قبل از ایستگاه محیط‌بانی، جی‌پی‌اس گوشی خود را چک کنید و حتما یک پاوربانک به همراه داشته باشید.
  • دقت داشته باشید که در طول مسیر ممکن است با حیوانات وحشی روبرو شوید. علاوه بر آن، اگر قصد کمپینگ در کنار دریاچه ارواح را دارید، مراقب حیوانات وحشی باشید. حیوانات بوی گوشت را استشمام کرده و به سمت شما خواهند آمد.
  • در اطراف دریاچه هیچ فروشگاه و امکاناتی برای خرید وجود ندارد. بنابراین، هر آن‌چه که برای اقامت نیاز دارید به همراه داشته باشید و مواد غذایی را نیز از فروشگاه‌های نوشهر تهیه کنید.
  • کفش مناسب پیاده‌روی از جمله چیزهایی است که قطعا به آن نیاز پیدا خواهید کرد. آب و هوای منطقه را مد نظر داشته و لباس مناسبی به همراه داشته باشید.
  • با توجه به طبیعت زیبا و دست نخورده در اطراف دریاچه ارواح و محیط بسته این دریاچه، به خاطر داشته باشید که هیچ زباله‌ای در این محیط باقی نگذارید. آلوده کردن محیط دریاچه ارواح و مناطق اطراف آن می‌تواند صدمه‌هایی غیر قابل جبران به اکوسیستم این منطقه وارد کند. پس زباله‌های خود را در اطراف این دریاچه رها نکنید و به درختان و طبیعت این منطقه آسیب نرسانید.

برای آگاهی از نکات مهم سفر، مطالب مرتبط با بخش دانستنی‌های سفر توصیه می‌شود.

بهترین زمان سفر به دریاچه

دریاچه ارواح در تمام فصوب سال زیبایی‌های خاص خود را دارد و تماشای آن در همه روزهای سال می‌تواند خاطره‌انگیز باشد. بهترین زمان برای بازدید از دریاچه ارواح نوشهر ۶ ماه نخست سال است. اگر در روزهای نخست سال قصد رفتن به این دریاچه و جنگل‌های اطراف آن را دارید، وضعیت آب و هوای این منطقه را استعلام کنید. تا اواسط پاییز نیز شرایط برای بازدید از این منطقه مناسب است. اما هرچه بیشتر به فصل زمستان نزدیک شوید، شرایط برای سفر به این منطقه سخت‌تر می‌شود.

مسیر دسترسی به این دریاچه در زمان‌ بارش برف و باران، گلی و لغزنده می‌باشد. در فصل‌های پاییز و زمستان جنگل‌های اطراف دریاچه نیز به‌دلیل خاک نرمی که دارند گلی و باتلاقی می‌شوند. اگر به بازدید از این دریاچه در فصل‌های سرد سال علاقه دارید، حتما لباس مناسب و چکمه‌های بلند بپوشید. تردد در مسیر جاده‌ای دریاچه ارواح نیز در زمان‌های بارندگی ممکن است سخت شود و پیمون آن تنها با ماشین‌های مجهز ممکن باشد. در روزهای پر بارش و زمان نامساعد بودن هوا، محیط بانی این منطقه اجازه بازدید از دریاچه ممرز را به گردشگران نمی‌دهد.

مسیر دسترسی به دریاچه ارواح

برای رسیدن به دریاچه ارواح در ۱۲ کیلومتری مسیر نور به نوشهر، وارد جاده ونوش شوید. در این جاده تابلویی به سمت روستای چلندر و صلاح‌الدین سفلی می‌بینید. مسیر این روستا را در پیش بگیرید. پس از عبور از روستا به محیط‌بانی می‌رسید. هماهنگی‌های لازم را با محیط‌بانی انجام دهید و جاده شمالی را به طول ۱۰ کیلومتر ادامه دهید. تابلو دشت و بند ممرز را مشاهده خواهید کرد که دارای جاده‌ای خاکی است. این جاده شما را به دریاچه ممرز هدایت خواهد کرد.

منبع wikipedia

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول