Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون جنگل، غار و آبشار دارد که به دلیل بکر و بی‌نظیر بودنشان سالانه مسافران و گردشگران زیادی را روانه این استان سرسبز می‌کند. آبشار اسکلیم یکی از همین جاذبه‌های طبیعی در دل جنگل‌های سوادکوه است که جز آبشارهای بی‌نظیر ایران محسوب می‌شود و می‌تواند چشم هر بیننده‌ای را جادو کند.

معرفی کلی

در دل جنگل‌های چند میلیون ساله‌ منطقه لفور، آبشار آهکی و حیرت‌انگیز اسکلیم یا گالش کلا چشم‌انتظار شما است. آبشار گالش کلا، در دامنه‌ تپه‌ای جنگلی و سرسبز از کوه‌های هیرکانی قرار دارد و برای رسیدن به آن باید چند کیلومتر جنگل‌نوردی کنید. آبشار اسکلیم رود به سبب آهکی بودن و به‌خاطر داشتن املاح آهکی، خواص درمانی فراوانی دارد.

اسکلیم رود با توجه به محل قرارگیری و مشخصه‌های زیبایی‌شناسی، از سایر آبشارها متمایز شده و به عروس آبشارهای سوادکوه شهرت یافته است و از زیباترین آبشارهای منطقه لفور نیز به شمار می‌رود. اسکلیم تماشایی، ۳۲ متر ارتفاع دارد که به‌صورت پلکانی و طبقه‌ای است. این آبشار در مسیر یک کیلومتری خود تا رسیدن به رودخانه اصلی اسکلیم رود، آبشارها و حوضچه‌های کوچک و زیبایی را به‌وجود آورده است.

به علت قرار گیری این آبشار در روستای گالش کلا، به آن آبشار گالش کلا نیز گفته می‌شود.

ویژگی‌های آبشار آهکی اسکلیم

مسیر این آبشار از جنگل‌های سرسبز و دیدنی عبور می‌کند. آبشار اسکلیم یک آبشار معمولی نیست. صخره‌های آهکی آن مربوط به دوران ژوراسیک است. دورانی که هنوز بشر پا روی این کره خاکی نگذاشته بود و حتی میلیون‌ها سال پس از آن نیز اثری از اجداد ما روی زمین نبود. شاید همین صخره‌های قدیمی است که بر زیبایی آبشار افزوده است.
آب از دل کوه‌های آهکی قدیمی می‌گذرد و املاح معدنی مختلف را در خود حل می‌کند.
البته گونه‌های گیاهی متعددی مانند ازگیل، راش، لیلکی و… نیز در این منطقه به‌وفور دیده می‌شوند.

شاید بپرسید چرا بین این همه آبشار، آبشار گالش کلا؟ آبشارهای متعددی که حتی ممکن است در نزدیکی محل زندگی‌تان هم باشد. اما آبشار سوادکوه چیز دیگری است. برخی از ویژگی‌های آبشار آهکی اسکلیم رود:

 • طبیعت بکر و جنگل‌های سر به فلک کشیده اطراف آبشار.
 • صخره‌های آهکی آبشار که زیبایی آن را چند برابر کرده است.
 • املاح معدنی آب که برای دردهای مفاصلی و مصارف طب سنتی نیز توصیه می‌شوند.
 • تماشای آبشارها و حوضچه‌های متعدد در مسیر رسیدن به آبشار اسکلیم.
 • صخره‌نوردی در اطراف آبشار برا علاقه‌مندان.

تفریحات موجود در اسکلیم رود

جنگل‌نوردی

 جنگل‌نوردی و پیاده‌روی طرفداران خاص خود را دارد، به‌خصوص وقتی که در جنگلی با قدمت چند میلیون ساله قدم می‌زنید. پس اگر جزو این دسته از طبیعت‌گردان هستید بعد از تماشای آبشار، ساعتی را هم به پیاده‌روی و جنگل‌نوردی اختصاص دهید.

عکاسی و تماشای مناظر دیدنی

 مگر می‌شود به دل طبیعت رفت و از مناظر و چشم‌انداز زیبایی آن خاطره‌ای ثبت نکرد. عکاسی و گرفتن تصاویر قشنگ و زیبا از لازمه‌ طبیعت‌گردی به‌ویژه در کنار آبشاری رویایی در دل جنگلی قدیمی است.

شنا کردن در آبشار اسکلیم ممنوع است. برای شنا و آبتنی، به رودخانه‌ای که در مسیر وجود دارد برگردید.

توجه داشته باشید شنا کردن در آبشار اسکلیم و حوضچه‌های آن ممنوع است. حوضچه‌های این آبشار رسوبی هستند و شکل‌گیری آن‌ها زمان زیادی طول می‌کشد. بنابراین به منظور حفظ این میراث باارزش طبیعی از شنا کردن در آن جدا خودداری کنید.

جاهای دیدنی نزدیک آبشار اسکلیم گالش کلا

آبشار اسکلیم یا همان آبشار گالش کلا فقط یکی از جاذبه‌های طبیعی و گردشگری سواد‌کوه محسوب می‌شود. در سراسر این منطقه دیدنی‌های زیبای دیگری هم وجود دارد. پیشنهاد می‌کنیم در صورت سفر به سوادکوه حتما به بعضی از این جاذبه‌ها سری بزنید.

دهستان لفور، دریاچه شورمست، آبشار ترز، رودخانه کسیلیان، آبشار گزو، پل ورسک و سد سنبل رود از جمله این جاذبه‌ها محسوب می‌شوند و می‌توانند در کنار بازدید از آبشار، اوقات خوشی را برایتان رقم بزنند.

امکانات و اقامت در اطراف آبشار آهکی سوادکوه

به علت قرار گرفتن آبشار اسکلیم رود در دل جنگل، امکانات رفاهی زیادی در این ناحیه وجود ندارد. برای افرادی که عاشق طبیعت هستند و برای دیدن جاذبه‌های آن هر سختی را به جان می‌خرند، بازدید از آبشار آهکی اسکلیم رود حتی اگر هیچ امکانات رفاهی در آن وجود نداشته باشد، می‌تواند بهترین هدیه طبیعت باشد.

ویزیت مازندران برای اقامت در این منطقه دو گزینه پیشنهاد می‌دهد. اگر آدم ماجراجویی هستید می‌توانید در جنگل چادر بزنید. البته باید به خاطر داشته باشید که این جنگل سرسبز میزبان حیوانات وحشی متعددی است که دیدن آن‌ها حتی از فاصله خیلی دور هم می‌تواند برای خیلی‌ها وحشتناک باشد. پس حتما قبل از کمپ در این منطقه مقاله کمپ در جنگل را مطالعه کنید.

گزینه دوم اقامت در کلبه‌های اطراف است که خیلی‌ها آرزوی اقامت در این کلبه‌ها را در سر دارند و به همین دلیل به خوبی می‌توانند از فرصتی که برایشان پیش آمده است بهره ببرند. در کنار اقامت در کلبه‌ها می توانید از غذاهایی که افراد محلی می‌پزند هم استفاده کنید.

نکات لازم و ملزومات سفر

 • هنگام سفر و پیاده‌روی در جنگل وسایل خود مثل خوراکی‌ها یا کیسه‌خواب را حتما در کیف‌های ضدآب قرار دهید.
 • داشتن کفش مخصوص پیاده‌روی و جنگل‌نوردی که آب داخل آنها نفوذ نکند از دیگر ضروریات سفر به‌حساب می‌آید.
 • برای رسیدن به آبشار می‌بایست به دفعات از رودخانه عبور کرد. بنابراین این سفر مناسب کودکان و سالمندان نیست.
 • همراه داشتن دوربین عکاسی برای ثبت تصاویر آبشار و جنگل‌های آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 • حتما زباله‌های خود را در کیسه قرار داده و پس از رسیدن به جاده آن‌ها را در سطل‌های زباله بیندازید.
 • تا جای ممکن از شناکردن در حوضچه‌های آبشار بپرهیزید.
 • پیش از سفر درباره اوضاع آب‌و‌هوا مطلع شوید. باران‌های ناگهانی در آن منطقه جریان آب‌های رود را سرعت می‌بخشند و گاهی موجب سیل هم می‌شوند.

بهترین فصل سفر

هرچند برای بازدید از جاذبه‌های مختلفی که در استان مازندران واقع شده‌اند زمان دقیقی نمی‌توان تعیین کرد اما پیشنهاد ویزیت مازندران برای بهترین زمان سفر به این منطقه اواخر فصل بهار است. در فصل بهار، آب رودخانه‌هایی که به این آبشار می‌رسند در بیشترین حد خود قرار دارند و جنگل‌های سرسبز لفور حالت زیباتری به خود می‌گیرند. امل در نظر داشته باشید که به هنگام سفر در فصل بهار آب این ناحیه کمی خنک است و ممکن است قادر به شنا کردن و آبتنی نباشید. پس اگر عاشق آبتنی در میان آبشار (منظور آبتنی ساده در زیر آبشار و نه شنا)و رودخانه اسکلیم رود هستید بهتر است نیمه اول تابستان را برای سفر به آبشار اسکلیم انتخاب کنید.

مسیرهای دسترسی به آبشار اسکلیم

از جاده فیروزکوه مبدا تهران

اگر از تهران قصد سفر به سد لفور را دارید، بهترین مسیر از سمت جاده‌ فیروزکوه می‌باشد. بعد از گذشتن از شهر‌های پل سفید، زیر‌آب و شیرگاه، مسیر خود را به‌سمت جاده شیرگاه-بابلکنار تغییر دهید. سپس به سه راهی شیردارکلا (قرآن تالار) می‌رسید. اینجا به سمت چپ بپیچید. این جاده را ادامه دهید تا به روستای گالش کلا برسید. سد البرز یا همان سد لفور نیز در این مسیر قرار دارد. مسیر را تا روستای شارقلت ادامه دهید. مابقی مسیر تا آبشار حدود ۳ ساعت پیاده‌روی در دل جنگل و در کنار رودخانه است. نگران مسیر نباشید. کاملا واضح است.

از جاده هراز

اگر از جاده‌ هراز یا غرب استان می‌آیید، شما به‌ ترتیب به بعد از عبور از شهر‌های غرب استان به شهرستان بابل خواهید رسید. در شهر بابل مسیر جاده‌ گنج افروز به‌طرف بابلکنار را در پیش بگیرید. سپس با عبور از بخش بابلکنار، به سه راهی شیردارکلا (قرآن تالار)می‌رسید. حال به سمت راست بپیچید و جاده را تا انتها ادامه دهید. مابقی مسیر همانند بالاست.

منبع : ویکی پدیا

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول