Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر تاریخ غنی و کاخ‌ها و باغ‌های بجای مانده از دوران صفوی، دارای طبیعتی کم‌نظیر در نوع خودش می‌باشد. آبشار سنگ نو در دل این طبیعت زیبا و در دل جنگل‌های جنوب شهرستان بهشهر واقع شده است. در ادامه با ویزیت مازندران همراه باشید تا به معرفی آبشار سنگ نو بهشهر بپردازیم.

معرفی کلی

آبشار سنگ نو بهشهر یکی از زیباترین مناطق طبیعی استان مازندران است که می‌توان در آن لایه‌های زمین‌شناسی را با بهترین وضعیت و کیفیت مشاهده کرد! یک دره که بر اثر عبور آب در میلیون‌ها سال به وجود آمده است. هرچند نسبت به سایر جاذبه‌های طبیعی مازندران شهرت چندانی ندارد اما مسیر دیدنی پیمایش این آبشاره خزه‌ای در کنار طبیعت بکر اطراف، لذت این سفر را دو چندان خواهد کرد.

ویژگی‌های آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو در دل جنگل‌های بهشهر و در ارتفاعات آن به زیبایی هر چه تمامتر روزانه گردشگران زیادی را به خود می‌بیند. این آبشار دیدنی از جمله جاهای دیدنی بهشهر است که بیشتر در فصول بهار و تابستان مناسب است. وجود رودخانه و انبوه درختان مانع ورود حتی ذره‌ای نور خورشید به منطقه می‌شود. منظور از وجود رودخانه آن است که این آب‌ها از چشمه‌هایی سر چشمه می‌گیرند که از دل کوه‌ها بیرون می‌آیند و بدلیل اینکه در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند خنک و دلچسب باقی می‌مانند.

در کنار این آبشار می‌توانید آرامش واقعی را پیدا کنید. آبشاری که بر روی سنگی که به صورت حوضچه درآمده با فشار همراه با صدای دلنشین قطره‌هایی که در کنار هم گویا آهنگی دلنشین می‌نوازند سرازیر می‌شود. مجموعه آبشارهای سنگ نو در اعماق جنگل و در نزدیکی کوه جهان مورا در البرز شرقی قرار گرفته و شامل چهار آبشار است که بزرگترین آن حدود ۱۲ متر ارتفاع دارد. 

همچنین در محدوده این مجموعه آبشارها و مراتع اطراف آن می‌توانید گونه‌های مختلفی از گیاهان و درختان همچون توسکا، ممرز، کهلو، کراد، انجیلی، افرا، وولی، نمدار، ملج، شیردار، ازگل و… را ببینید.

تفریحات آبشار سنگ نو

  • شنا و آبتنی: مگر می‌شود در هوای گرم به آبشار رفت و در حوضچه آن شنا و آبتنی نکرد؟ (بله آبتنی در حوضچه های آبشار اسکلیم ممنوع است)در ضمن لباس اضافه فراموش نشود.
  • جنگل نوردی: برای رسیدن به آبشار حتما باید در دل جنگل پیاده‌روی کنید. در این پیاده‌روی علاوه بر لذت بردن از جلوه‌های طبیعی، در فصول پربازدید با افراد محلی برخورد می‌کنید که محصولات محلی برای فروش دارند.
  • پیک‌نیک: در دل جنگل و در کنار آبشار سنگ نو به استراحت و پیک نیک بپردازید. لازم به ذکر است که حتی‌الامکان از روشن کردن آتش و آسیب به پوشش گیاهی بپرهیزید.

اقامت و امکانات رفاهی

همانطور که قبلا و بارها در معرفی سایر جاذبه‌های گردشگری طبیعی استان مازندران بیان کردیم، به علت قرار گرفتن بیشتر آبشارها و دریاچه‌های مازندران در دل جنگل، اکثر آن‌ها فاقد هرگونه امکانات رفاهی خاصی می‌باشند. تنها امکان رفاهی آبشار سنگ نو، پارکینگ آن است.

در مورد اقامت هم ۳ گزینه مقابل شماست. گزینه اول و پیشنهاد ویزیت مازندران، کمپ در دل جنگل و حوالی آبشار است. گزینه دوم اقامت در روستاهای نزدیک آبشار سنگ نو است. فراش محله یکی از محلات نزدیک است. گزینه سوم هم اقامت در خود شهر بهشهر و یا سایر شهرهای اطراف است.

نکات ضروری سفر به آبشار سنگ نو

  • برای رسیدن به آبشار باید یک ساعت پیاده‌روی در جاده‌ای سنگلاخ داشته باشید. لذا این سفر مناسب کودکان و سالمندان نیست.
  • همراه خود غذای کافی آب و لباس کافی نیز داشته باشید.
  • هرگز به تنهايی به سمت آبشار نروید و صعود از اين دره به صورت گروهی باشد زيرا شيب تند دره و سنگ‌های بزرگ و لغزنده و جريان آب در اين مسير برای هر فردی می‌تواند خطرناک باشد.
  • به علت سنگلاخی بودن جاده و قرار گرفتن دره در مسیر از کفش مناسب استفاده کنید تا به راحتی از سنگ هایی که سر راه شما قرار می گیرد عبور کنید.
  • حتما زباله‌های خود را در کیسه قرار داده و پس از رسیدن به جاده آن‌ها را در سطل‌های زباله بیندازید.
  • قبل از سفر درباره اوضاع آب‌و‌هوا اطمینان حاصل کنید.

بهترین فصل سفر

بهترین فصل سفر برای رفتن به آبشار سنگ نو بهشهر فصل بهار و تابستان است. پیش‌تر اشاره شد که به دلیل قرار گرفتن آبشار و رودخانه در زیر سایه درختان، آب آن همواره خنک بوده است. بنابراین بهترین فصل برای فرار از گرمای هوا در فصل تابستان، رفتن به این مجموعه آبشار و آبتنی در حوضچه آن است.

مسیر رسیدن به آبشار سنگ نو

این آبشار در ۳ کیلومتری دل جنگل‌های جنوبی شهرستان بهشهر قرار دارد. فاصله آن از تهران حدود ۵ ساعت است. برای رسیدن به پای آبشار سنگ نو، ابتدا باید به قسمت جنوبی فراش محله برسید و از آنجا به سمت آبشار حرکت کنید. از پارکینگ تا آبشار حدود یک تا یک ساعت و نیم پیاده‌روی خواهید داشت.

منبع: جاذبه‌ها

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول