Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

روستای شیخ موسی

روستای شیخ موسی

روستای شیخ موسی در منطقه بندپی شرقی بابل و در ارتفاع نزدیک به ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدار‌ترین منظره‌ی ییلاقی استان مازندران و از جاذبه‌های گردشگری شهرستان بابل است. همچنین در بالای روستا گنبدهای نقره‌ای زیارتگاهی با همین نام دیده می‌شود که منظره ی جالبی به عنوان نماد به این روستا داده است. بافت این روستا، خانه‌های لارده‌ای و کاه‌گلی و همچنین خانه‌هایی با سبک جدید است.

معرفی روستای شیخ موسی

این روستا، از روستاهای سنتی و کهن بابل است. نام این روستا برگرفته از شخصیتی عالم و فرهیخته به نام شیخ موسی است که طبق روایت از شاگردان امام جعفر صادق (ع) بوده و برای ترویج مذهب شیعه به این دیار آمده و عامل خدمات بیشماری شده است.

شغل و پیشه‌ی مردم این روستا اغلب دامداری و کمی هم کشاورزی است. کشت سیب زمینی در روستا و درختان آلوچه، گیلاس، سیب، گردو و گلابی اندک رونقی به کشاورزی این روستا می‌رساند.

روستای شیخ موسی ییلاق تابستانی بابل

تپه‌های سرسبز و پوشیده از درخت و حضور دام‌های زیاد در ییلاق شیخ موسی، خانه‌های چوبی و حصارهای سنگی، چشم اندازی بسیار زیبا و منحصر به فرد را برای روستای شیخ موسی پدید آورده است. اهالی منطقه اطراف به خصوص ساکنین شهر بابل از این منطقه به عنوان ییلاق تابستانی استفاده می‌کنند. در این روستا حدود ۷۰۰ خانوار زندگی می‌کنند و مساحت این روستا حدود ۱۵۰ هکتار است.

جاذبه‌های مهم گردشگری

روستای شیخ موسی، علاوه بر طبیعت بی‌نظیر خود، چند جاذبه‌ی گردشگری دیگر نیز دارد. این جاذبه‌های گردشگری به شرح زیر است:

بقعه حاجی شیخ موسی

در این روستا دو بقعه حاجی شیخ موسی و امام‌زاده عبدالله قرار دارد که زائران و بیماران زیادی برای طلب حاجت از نقاط مختلف استان به این مکان مراجعه می‌کنند.

حاج شیخ موسی از شاگردان امام ششم (ع) بوده که منشاء خدمات اسلامی و انسانی ارزنده‌ای بوده است. زیارتگاه ایشان در کنار بقعه امامزاده «عبدالله» قرار دارد. روستا بنام همین شخص می‌باشد. بقعه شیخ موسی در نقطه بالای روستا با گنبدهای نقره ای قرار دارد که از دور قابل مشاهده است.

آبشار شیخ موسی

از جاذبه‌های طبیعی روستای شیخ موسی نیز می‌توان به آبشار زیبایی که در زیر کوه قرار دارد اشاره کرد. آبشار روستا به ارتفاع ۱۸ متر در مسير رودخانه سجادرود كه از ییلاقات شلمجار و آب‌بندان سرچشمه مي‌گيرد در ضلع شمال غربي روستای شيخ موسی در منطقه‌ای به ارتفاع ۱۶۹۶ متر بالاتر از سطح دريا واقع شده است . این آبشار زیبا در زمستان و پایيز پر آب بوده ولي در تابستان مقداری از آب آن كاسته می‌شود . شدت سرما در فصول سرد باعث می‌شود كه آبشار يخ ببندد و قنديل‌های يخی در مسیر آبشار ساخته شود.

امکانات و اقامت در ییلاق شیخ موسی

روستای شیخ موسی دارای خانه‌هایی خوب و مجهز به آب لوله‌کشی می‌باشد. البته این آب لوله‌کشی از چشمه‌های اطراف تامین می‌شود. علاوه بر آن می‌توان برای موارد مختلف مانند آب آشامیدنی و سرویس بهداشتی و … به خود محل امامزاده مراجعه کرد. البته ناگفته نماند که در آخر هفته‌ها و ایام تعطیلات و فصل تابستان، به دلیل تعداد بالای گردشگر، مشکل کمبود آب در روستا وجود دارد و ممکن است در ساعت‌هایی از شبانه روز آب قطع شود.

در رابطه با اقامت هم باید گفت که خانه‌ها و ویلاهایی جهت اجاره در خود روستای شیخ موسی و روستاهای اطراف مانند لهه و نیراسم و شالینگچال وجود دارد.

مسیر دسترسی

برای سفر به ییلاق حاجی شیخ موسی، بعد از خارج شدن از شهر بابل، پس از طی ۲۰ کیلومتر به بخش گلوگاه بندپی(با شهرستان گلوگاه اشتباه نگیرید) می‌رسید. پس از آن با طی یک مسیر ۴۰ کیلومتری در جاده آسفالته و با عبور از دل جنگل سرسبز و رودخانه‌های بین راه، به ییلاق شیخ موسی خواهید رسید.

مسیر دیگری نیز برای رسیدن به این روستا وجود دارد که از روستای فیلبند میگذرد. در مورد این مسیر و خطرات آن در مقاله روستای فیلبند به طور مفصل توضیح دادیم.

منبع wikipedia

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول