Table of Contents

روستای شیخ موسی

روستای شیخ موسی

روستای شیخ موسی در منطقه بندپی شرقی بابل و در ارتفاع نزدیک به ۲۵۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. این روستا یکی از جذاب‌ترین و پرطرفدار‌ترین منظره‌ی ییلاقی استان مازندران است. همچنین در بالای روستا گنبدهای نقره‌ای زیارتگاهی با همین نام دیده می‌شود که منظره ی جالبی به عنوان نماد به این روستا داده است. بافت این روستا، خانه‌های لارده‌ای و کاه‌گلی و خانه‌های با سبک جدید است.

معرفی روستای شیخ موسی

این روستا، از روستاهای سنتی و کهن است. نام این روستا برگرفته از شخصیتی عالم و فرهیخته به نام شیخ موسی است که طبق روایت از شاگردان امام جعفر صادق (ع) بوده و برای ترویج مذهب شیعه به این دیار آمده و عامل خدمات بیشماری شده است.

شغل و پیشه‌ی مردم این روستا اغلب دامداری و کمی هم کشاورزی است. کشت سیب زمینی در روستا و درختان آلوچه، گیلاس، سیب، گردو و گلابی اندک رونقی به کشاورزی این روستا می‌رساند.

شیخ موسی ییلاق تابستانی

تپه‌های سرسبز و پوشیده از درخت و حضور دام‌های زیاد در ییلاق شیخ موسی، خانه‌های چوبی و حصارهای سنگی، چشم اندازی بسیار زیبا و منحصر به فرد را برای روستای شیخ موسی پدید آورده است. اهالی منطقه اطراف به خصوص ساکنین شهر بابل از این منطقه به عنوان ییلاق تابستانی استفاده می‌کنند. در این روستا حدود ۷۰۰ خانوار زندگی می‌کنند و مساحت این روستا حدود ۱۵۰ هکتار است.

جاذبه‌های مهم

علاوه بر تپه‌های سرسبز و پوشیده از درخت و طبیعت بی‌نظیر روستای شیخ موسی، چند جاذبه مهم نیز وجود دارد که در زیر آورده‌ایم.

بقعه حاجی شیخ موسی

در این روستا دو بقعه حاجی شیخ موسی و امام‌زاده عبدالله قرار دارد که زائران و بیماران زیادی برای طلب حاجت از نقاط مختلف استان به این مکان مراجعه می‌کنند.

حاج شیخ موسی از شاگردان امام ششم (ع) بوده که منشاء خدمات اسلامی و انسانی ارزنده‌ای بوده است. زیارتگاه ایشان در کنار بقعه امامزاده «عبدالله» قرار دارد. نام این روستا از همین شخص گرفته شده است. زیارتگاه نام برده در نقطه بالای روستا با گنبدهای نقره ای دیده می‌شود.

آبشار شیخ موسی

از جاذبه‌های طبیعی روستای شیخ موسی نیز می‌توان به آبشار زیبایی که در زیر کوه قرار دارد اشاره کرد.

این آبشار به ارتفاع ۱۸ متر در مسير رودخانه سجادرود كه از ییلاقات شلمجار و آب‌بندان سرچشمه مي‌گيرد در ضلع شمال غربي روستاي شيخ موسي در منطقه اي به ارتفاع ۱۶۹۶ متر بالاتر از سطح دريا واقع شده است . این آبشار زیبا در زمستان و پایيز پر آب بوده ولي در تابستان مقداري از آب آن كاسته مي‌شود . شدت سرما در فصول سرد سال تا حدي است كه آبشار ، يخ مي‌بندد و قنديل های يخي در مسیر آبشار ساخته می‌شود.

مسیر دسترسی

برای سفر به ییلاق حاجی شیخ موسی بعد از خارج شدن از شهر بابل، پس از طی ۲۰ کیلومتر به گلوگاه بندپی (با شهرستان گلوگاه اشتباه نگیرید) می‌رسید. پس از آن با طی یک مسیر ۴۰ کیلومتری در جاده آسفالته و با عبور از دل جنگل سرسبز و رودخانه‌های بین راه، به ییلاق حاجی شیخ موسی خواهید رسید.

البته مسیر دیگری نیز برای رسیدن به این روستا وجود دارد که از روستای فیلبند میگذرد. در مورد این مسیر و خطرات آن در مقاله روستای فیلبند توضیح داده شد.

منبع wikipedia

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
برچسب ها:
نوشته های مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گالری تصاویر

ویزیت مازندران در اینستاگرام

آخرین نوشته ها