Table of Contents

روستای شیاده

روستای شیاده

روستای شیاده در شهر خشرودپی (به اشتباه خشک رودپی) مرکز بخش بندپی غربی شهرستان بابل قرار دارد. طبق آخرین سرشماری در سال ۱۳۹۵ جمعیت آن حدود ۹۰۰ نفر و تقریبا ۲۱۰ خانوار بوده است. در ادامه به معرفی این روستای کوچک و سرسبز و همچنین جاذبه‌های گردشگری آن می‌پردازیم.

موقعیت جغرافیایی روستای شیاده

قسمت شمالی روستای شیاده به روستای کامی کلا متصل می‌شود. در قسمت جنوبی این روستا، روستای معروف سنگچال آمل قرار دارد. سنگچال مسیر دسترسی به روستای فیلبند است. این روستا از قسمت غربی به روستای وسطی کلا و از قسمت شرقی به روستای دیوا، منتهی می‌شود.

اقتصاد مردم روستا

به علت حاصلخیز بودن منطقه، اغلب مردم روستای شیاده به کشاورزی و دامداری مشغولند و همچنین در میان شاخه های مختلف کشاورزی پرورش زنبور عسل و صنایع دستی در این روستا بسیار رواج دارد.

جاذبه‌های گردشگری

روستای شیاده طبیعت زیبایی دارد. جنگل‌های حاشیه‌ی زیبای روستای شیاده که زیبایی چشمگیری دارند مکان مناسبی برای تفریح و استراحت گردشگران است. از مکان های جذاب و دیدنی روستای شیاده می‌توان به سد و دریاچه زیبای آن اشاره کرد. این سد زیبا که دریاچه‌ای آبگینه گون به وجود آورده که تماشای آن خالی از لطف نیست. خوشبختانه روستای شیاده تا به امروز از جمله روستاهایی است که هنوز زیبا و خاطره انگیز است.

سد شیاده

سد شیاده که برروی رودخانه چلیم ساخته شده است، جنگل و طبیعت اطرافش را در خود منعکس می‌سازد. همین امر باعث شده است تا این مکان زیبا مورد توجه بسیاری از گردشگران برای ماهیگیری، تفریح و حتی کمپ در فصل سرد زمستان قرار گیرد. این سد خاکی از مقاصد مهم گردشگری در استان مازندران به شمار می‌رود و در ایام تعطیلات و آخر هفته‌ها بیش از دو هزار گردشگر دارد. ارتفاع سد شیاده از زمین ۲۰ متر است و محیطی ایده‌آل برای علاقمندان به ماهیگیری محسوب می‌شود.

سقاخانه‌ها

سقاخانه ابوالفضل العباس (ع) در مرکز روستا و دو سقانفار قدیمی و کهن از جمله اماکن مذهبی روستای شیاده هستند. بنا به گفته اهالی قدیمی این روستا قدمت سقاخانه ۱۰۰ سال و تاریخ بنای سقانفارها ۱۵۰ سال تخمین زده می‌شود.

نقاشی‌های زیبای موجود بر سقانفارها کار هنرمندان اصفهانی است. درِ حیاط نصب شده بر تکیه تاریخی شیاده نظرها را به خود جلب می‌کند. همچنین مزار آقاسیدیوسف عابد از نوادگان امام سجاد(ع) از مکان‌های مورد اعتقاد روستا و همچنین روستاهای اطراف آن است.

معایب و مشکلات

نبودن آب شرب، سرویس بهداشتی، جای پارک و عدم جمع آوری زباله از جمله مشکلاتی است که برای مکان‌های گردشگری در این روستا به وجود آمده است. امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد حل این مشکلات باشیم و بتوانیم استفاده بهتری از این مکان‌های دیدنی داشته باشیم.

مسیر دسترسی به روستای شیاده

برای دسترسی به این روستا باید در ابتدا به شهر بابل سفر کرد. سپس از میدان هلال احمر به سمت پل محمدحسن خان رفته و در ادامه مسیر بعد از رسیدن به سه راهی “حمزه کلا شش پل” و گردش به سمت چپ مسیر را مستقیم ادامه داد. تقریبا پس از مسافت کوتاهی بعد از پادگان آموزشی المهدی در پایان بندپی غربی و نزدیک به بندپی شرقی، می‌توان جنگل‌های روستای شیاده و ورودی روستا را در سمت راست جاده مشاهده کرد. در صورت پیدا نکردن مسیر، مردم روستایی به شما کمک خواهند کرد. در کنار جاده فرعی در زیر درختان جنگلی مکان‌های تفریحی و آلاچیق برای استراحت و تفریح مسافران و گردشگران تعبیه شده است.
فراموش نکنید که کفش و لباس مناسب برای بازدید از روستای شیاده به همراه داشته باشید.


View Larger Map

منبع wikipedia

Share on telegram
Share on whatsapp
Share on twitter
Share on email
برچسب ها:
نوشته های مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گالری تصاویر

ویزیت مازندران در اینستاگرام