Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

آبشار ترز

آبشار ترز

آبشار ترز یکی از جاذبه های گردشگری سوادکوه به شمار می‌آید و در واقع تصویری از بهشت در استان مازندران است. به همین دلیل اهالی آنجا به آن آبشار بهشت نیز می‌گویند. آبشار ترز در روستای لفور در شهرستان سوادکوه قرار دارد. این آبشار در میان جنگل‌های ترز قرار دارد که از مناطق مرتفع منطقه لفور به شمار می‌آید.

معرفی کلی

آبشار ترز یکی زیباترین مقصدهای طبیعتگردی و جنگل‌پیمایی در استان مازندران است که در میان جنگل ترز جای گرفته است و جزو نواحی مرتفع منطقه لفور به حساب می‌آید. مسیر مالرو منطقه ترز در زمان قدیم راه ارتباطی مردم به منظور دسترسی به شهر شیرگاه بوده است. از این راه به‌عنوان مسیر زمستانی جاده ابریشم هم یاد می‌شود. در زمان حکومت مازیار (سلسه کارنوندیان) بر طبرستان، این منطقه بسیار استراتژیک بوده است. ارتفاع این آبشار حدود ۱۸ متر است و جزو آبشارهای آهکی به شمار می‌رود. طوریکه بستر این آبشار به دلیل رسوب‌گذاری آهک به وجود آمده است و در پایین آن نیز غار آهکی کوچکی به چشم می‌خورد. این آبشار از ارتفاعات سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به رودخانه بابل‌رود می‌پیوندد.

ویژگی های آبشار ترز

آبشار ترز در میان جنگل‌های هیرکانی قرار دارد. جنگل‌هایی که به‌عنوان میراث طبیعی جهانی در یونسکو به ثبت رسیده‌اند. عمر این جنگل‌ها ۲۵ تا ۵۰ میلیون سال تخمین زده می‌شود و عده‌ای معتقد هستند که این جنگل‌ها از عصر دایناسور‌ها باقی مانده‌اند و به‌عنوان اثری ماندگار و زنده از عصر ژوراسیک هستند.

جنگل‌های ترز و منطقه لفور بسیار رمزآلود است. در این جنگل‌ها مسیرهای زیرزمینی، غارها، و تونل‌هایی وجود دارند که تنها افراد قدیمی از آن‌ها مطلع هستند. در داستانی بیان شده است که مازیار، رهبر قیام‌کنندگان علیه اعراب، لفور را به‌دلیل همین ویژگی رمزآلود به‌عنوان پایتخت خود انتخاب کرده بود. او معتقد بود جنگل ترز، هم‌چون دژی مستحکم از لشکریانش محافظت خواهد کرد.

آبشار ترز در مکانی قرار دارد که برای رسیدن به آن باید در بین جنگل‌ها در مسیر یک رودخانه‌ی کم آب قدم زد. صدای پرندگان مختلف که آواز می خوانند به گوش می‌رسد. وزش باد بر روی پوست احساس می‌شود. آنگاه است که صدای آبشار از دور به گوش می‌رسد و صدایمان می‌زند. هر چه قدر بیشتر در این مسیر راه برویم صدای آبشار نزدیک‌تر و هوا هم خنک‌تر می‌شود. آواز پرندگان قطع نمی‌شود و شرشر صدای آب رودخانه روح آدم را تازه می‌کند.

امکانات و اقامت

آبشار ترز یک جاذبه طبیعتگردی در دل جنگل است و هیچ امکاناتی در آن وجود ندارد. وضعیت آنتن‌دهی شبکه موبایل هم در بعضی نقاط وجود ندارد. لذا تمام وسایل مورد نیاز خود را قبل از رسیدن به محل ورودی آبشار تهیه کنید.

رفتن به آبشار ترز و استفاده از طبیعت زیبای جنگل لفور یک روز زمان نیاز دارد. اما اگر اهل شب‌مانی در منطقه لفور هستید، راه‌های مختلفی برای اقامت وجود دارد. یکی از این‌ها کمپ زدن به همراه دوستان و همراهان‌ در جنگل و یا اطراف آبشار است. همچنین در روستاهای اطراف و جاذبه‌های گردشگری نزدیک به آبشار ترز، اقامتگاه‌هایی جهت اجاره وجود دارند. روستای شاهکلا و تیرکن و همجنین سد البرز در نزدیکی این آبشار قرار دارند.

بهترین فصل سفر به آبشار ترز

از آنجا که آبشار ترز، مسیر دسترسی نسبتا ساده‌ای دارد، لذا برای سفر به آن محدودیتی وجود ندارد و این منطقه در هر زمان از سال طرفداران خود را دارد. هر فصلی در دل طبیعت منطقه لفور رنگ و بویی ویژه دارد. بهار منطقه لفور و حضور در کنار آبشار بسیار دوست‌داشتنی است، طوریکه بسیاری برای رسیدن اردیبهشت و رفتن به آن لحظه شماری می‌کنند. هوای این منطقه در فصل بهار، دل‌انگیز و معتدل است. در هوای مه‌آلود بهاری، رفتن به کنار آبشار شاید کمی لرزه به تن شما بیندازد.

هرچند فصل تابستان بهترین زمان برای آب‌تنی در آبشار ترز است. هوای مطبوع جنگل و آب خنک آبشار و منظره بسیار تماشایی لفور در تابستان فوق‌العاده است. البته هوای شرجی مازندران در تابستان، ممکن است کمی به مزاج مسافران خوش نیاید. منظره جنگل و آبشار در پاییز و زمستان نیز تماشایی است. در نهایت پیشنهاد ویزیت مازندران برای رفتن به آبشار ترز، فصل تابستان است.

نکات لازم و ملزومات سفر

  • در مواقع بارندگی مسیر پیاده‌روی جنگل تا آبشار بسیار لغزنده است و به‌طور کلی دسترسی به آبشار سخت می‌شود. اگر در روزهای بارانی یا چند روز بعد از باران قصد بازدید از آبشار ترز را دارید، حتما کفش مناسب کوه‌پیمایی یا پیاده‌روی با خود به‌همراه داشته باشید. 
  • همراه داشتن لباس گرم و لباس ضد آب (مثل پانچو) بسیار اهمیت دارد. یادتان باشد آوردن زیرانداز برای افرادی حساس به نشستن روی سنگ و زمین‌های گلی، اهمیت دارد.
  • در مسیر فرعی، به‌ندرت ماشین پیدا می‌شود. پس برای سفر به این منطقه، بهترین وسیله خودرو شخصی است.
  • ابزارهای لازم برای قدم زدن در جنگل، مانند کفش کوه‌پیمایی، عصای کوه‌پیمایی، قمقمه و جعبه کمک‌های اولیه را به‌همراه داشته باشید.
  • مسیر این آبشار از وسط طبیعت بکر سوادکوه عبور می‌کند. پس به دنبال آب آشامیدنی و یا آنتن تلفن همراه نباشید.
  • اگر قصد دارید شب را در کنار آبشار به صبح برسانید و کمپ کنید، حتما تمامی لوازم مورد نیاز، نظیر چادر مسافرتی، کیسه خواب، پتو مسافرتی، آب، غذای کافی، چراغ قوه و… به‌همراه داشته باشید.
  • این آبشار از تهران حدود ۲۳۰ کیلومتر فاصله دارد. اگر از تهران قصد سفر دارید بهتر است صبح زود حرکت کنید تا بتوانید به طور کامل از سفر یک روزه خود استفاده را کنید.

مسیر دسترسی به آبشار ترز

آبشار ترز در استان مازندران، شهرستان سوادکوه و در منطقه لفور قرار دارد. برای دسترسی به آبشار ترز از مبدا تهران دو مسیر اصلی وجود دارد. مسیر اول از جاده هراز و شهرستان بابل و مسیر دوم از جاده فیروزکوه و شهرستان سوادکوه می‌گذرد.

در مسیر اول، راه خود را در جاده هراز تا شهرهای آمل و بابل ادامه دهید. در بابل راهی جاده گنج افروز شده و مسیر را تا سه‌راهی قرآن تالار (شیردارکلا) ادامه دهید. تابلوی امامزاده سیدعلی‌کیا، راهنمای یافتن سه‌راهی است. برای رسیدن به جاده فرعی لفور، مسیر دست راست را در پیش بگیرید. پس از حدود ۱۰ کیلومتر بعد از روستای قرآن تالار، جنگل و ورودی مسیر پیاده‌روی را می‌یابید.

در مسیر دوم، پس از گذر از فیروزکوه و پل سفید، خود را به شهر شیرگاه برسانید. بعد از رسیدن به ایستگاه راه‌آهن، باید به‌سمت بابل حرکت کنید تا به سه راه قرآن تالار برسید. سه‌راهی را به چپ بپیچید. در این مسیر بعد از حدودا ۱۰ کیلومتر، به ابتدای مسیر پیاده‌روی آبشار ترز می‌رسید. سد البرز در انتهای جاده مسیر آبشار ترز قرار دارد.

منبع: کانال گردشگری پاگیزون

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول