Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

پل معلق بابلسر

پل معلق بابلسر

پل معلق بابلسر از بناهای عصر پهلوی اول است که در خیابان پاسداران ساخته شده است. قدمت پل فلزی بابلسر به سال ۱۳۱۳ ه.ش باز می‌گردد. این پل پیش از آغاز جنگ جهانی دوم، توسط مهندسین و متخصصین آلمانی و سوئدی بر روی بابلرود زیبا احداث گردید. این سازه که از مهمترین آثار تاریخی و جاذبه های ویژه‌ی شهر است، جذابیت بابلرود را دوچندان کرده است. پل معلق اولین پل ماشین رویی‌ست که قسمت شرقی و غربی شهر را بهم پیوند می‌زند.

مشخصات پل معلق بابلسر

این پل راه ارتباطی مابین شهرستان بابلسر و شهرستان فریدونکنار می‌باشد. در واقع می‌توان از آن به عنوان شاهراه شرقی – غربی استان مازندران یاد کردکه بسیار هم پرتردد است. طول این پل حدود ۸۰متر، عرضش ۸ متر وارتفاع پل ۱۶ متر می‌باشد. اهمیت این پل به حدی بود که در سال ۱۳۸۶ به ثبت ملی رسید. بیشتر وقت‌ها در کنارش گردشگرانی را می‌بینید که به بازدید از این پل فلزی آمده‌اند.

پل معلق بابلسر یا پل فلزی بابلسر یکی از جاذبه‌های گردشگری بابلسر است که تبدیل به نماد این شهر شده و جذابیت و نمای بینظیری به شهر بخشیده است. بابلسر از شهرهای استان مازندران است که قرار گرفتن آن در بین دریای خزر و رشته کوه‌های البرز، نه فقط آب و هوایی باطراوت بلکه مناظر طبیعی بکر و سرسبزی را هم برایش به وجود آورده است.

خطر ریزش پل

در سال‌های گذشته درباره در خطر بودن پل معلق بابلسر صحبت‌هایی شده بود. اینکه بهتر است با ساختن پلی دیگر بر روی این رودخانه این پل را برای جلوگیری از آسیب های احتمالی به دلیل تردد زیاد به پیاده رو تبدیل کرد.

پل فلزی دوم

از مهمترین جاذبه‌های دیدنی اطراف بابلرود در بابلسر، پل‌های معلق آن است. بر روی این رود چند پل زیبا و دیدنی وجود دارد. یکی از آن‌ها تاریخی است که در بالا اشاره شد. علاوه بر آن، پل فلزی دیگری به موازات پل قدیمی وجود دارد که قدمت چندانی ندارد.

پل کابلی بابلسر

در میان دو پل یاد شده، پل کابلی ساخته شده که قدمت چندانی ندارد. پل کابلی بابلسر به عنوان بزرگترین پل معلق کابلی عابر پیاده کشور معرفی شده است. قدم زدن روی این پل و به تماشا ایستادن حرکت قایق‌ها از زیر آن و مشاهده عبور مردم در مسیرهای درختکاری کنار رودخانه، لحظات آرامش بخش و زیبایی را رقم می‌زند.

مسیر دسترسی به پل اول

منبع  wikipedia

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول