پل دوازده چشمه

پل دوازده چشمه آمل

پل دوازده چشمه یا دوازده پله آمل پلی است که بر روی رود هراز، در شهر آمل ساخته شده است. این پل قسمت غربی و شرقی این شهر را به هم متصل می‌کند.

هنوز بعد از گذشت سال‌ها از ساخت پل، رفت و آمد روی آن جریان دارد. این پل محل عبور و مرور وسائل نقلیه، اتومبیل و عابرین است. علاوه بر نام دوازده پله یا چشمه که ساکنان آمل و مردم این شهر به این پل نسبت می‌دهند، این پل به نام‌های پل هراز و پل امام حسن عسگری نیز شهرت دارد.

تاریخچه پل

بعضی‌ها بر این باورند که پل دوازده چشمه در اوایل قرن ۱۸ میلادى به وسیله یکى از شیخ‌الاسلام‌هاى سابق آمل ساخته شده و در قرن ۱۹ میلادى توسط میرزا شفیع مازندرانى وزیر دوره ناصرالدین‌شاه تعمیر و بازسازى شده است. قدمت بناى پل به سال ۱۰۱۸ هجرى قمرى مى‌رسد. البته تاریخ دقیق بنای پل معلوم نیست، مرحوم اعتماد السلطنه بنای این پل را مربوط به قبل از اسلام می‌داند. بعضی از محققین آن را از آثار شاه عباس اول صفوی می‌دانند.

مشخصات بنای پل دوازده چشمه

پل دوازده چشمه دارای ۱۲ طاق و دهنه می‌باشد که هر یک بر پایه‌های مستطیل شکل استوار شده‌اند. به صورتی که ارتفاع آخرین نقطه طاق‌های قوسی شکل در محل تیزی تا سطح رودخانه حدود ۷ متر می‌باشد. فاصله بین هر پایه با پایه دیگر ۶متر بوده که در ضلع جنوبی و در قسمت مخالف جریان آب دارای سیل برگردان می‌باشد. طول این پل تاریخی و دیدنی ۱۲۰ متر و عرض آن ۴۰/۶ متر است.

پل دوازده چشمه در گذر زمان

پل دوازده چشمه بر اثر عوامل طبیعی مانند زلزله و طغیان رود هراز چندین بار آسیب دیده و بازسازی شد. از آنجا که تاریخ ساخت آن دقیقاً مشخص نیست زمان نخستین مرمت آن نیز مشخص نیست. اما این احتمال وجود دارد که نخستین مرمت در دوره شاه عباس صفوی باشد. عده‌ای از طرز ساختمان و تنگی پل آن را از بناهای قبل از صفویه می‌دانند که در دوره شاه عباس تعمیر شده است.
مصالح اصلی این بنا آجر و ملات گچ و آهک است، عده‌ای نیز تنها آجر را مصالح این بنا می‌دانند.

در حال حاضر زیر سه دهنه از طاق‌های آن آب جریان دارد. فضای بازی که زیر پل وجود دارد، در سال‌های اخیر تبدیل به پارک و فضای سبز شده و در زیر دو دهنه در سمت غرب پل، جاده‌ای آسفالته برای عبور و مرور درست شده است.

پل معلق، پلی با قدمت ۸۰ ساله در آمل

در کنار پل دوازده چشمه در قسمت جنوب آن، پل جدیدی قرار دارد که در زمان رضا شاه پهلوی ساخته شده است و به آن پل معلق می‌گویند. این پل قوسی از جمله بناهایی است که کاربری گردشگری دارد.

مشخصات پل معلق آمل

پل معلق آمل در سال ۱۳۱۵ تا ۱۳۱۸ توسط مهندسان آلمانی برای متصل کردن غرب و شرق شهر آمل بر روی رودخانه هراز بنا شد. پل معلق با توجه به اهمیت امنیت ساکنان شهر آمل در برابر سیلاب رودخانه هراز به گونه‌ای ساخته شده که حتی اگر سیلاب پایه‌های آن را تخریب کند، کمان‌هایی که روی پل وجود دارد باعث می‌شود تا خود پل فرو نریزد و تخریب نشود.
از این پل تاریخی به عنوان یکی از نخستین نمونه پل‌های بزرگ و جدید ایران یاد می‌شود که در سوم اسفند ماه سال ۱۳۵۳ با شماره ۱۵۲۴ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد.

منبع tasnimnews


Share on telegram
Share on twitter
Share on whatsapp
برچسب ها:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ویزیت مازندران در اینستاگرام
اینستاگرام ویزیت مازندران
اینستاگرام ویزیت مازندران
جاذبه های محبوب
مسجد فرح آباد ساری

مسجد فرح آباد ساری

مسجد فرح آباد بخشی از مجموعه تاریخی فرح آباد است که در دوران صفویه (شاه عباس اول) با سبک و

گورستان سفید چاه

گورستان سفید چاه

گورستان سفید چاه که به گورستان سپید نیز شهرت دارد، با قدمت۱۲۰۰ سال با نقش‌های عجیب‌تر روی سنگ‌هایش در شهرستان

باغ شاه بهشهر

باغ شاه بهشهر

يكی از اماکنی كه به دست فراموشی سپرده و در كمتر جايی از زيبايی های شگفت‌انگيز آن سخن گفته شده،

سد سلیمان تنگه ساری

سد سلیمان تنگه (سد شهید رجایی)

سد شهید رجایی که از آن با عنوان سد سلیمان تنگه نیز یاد می‌شود در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی ساری واقع در بخش دودانگه و در نزدیکی روستای افراچال

موزه تاریخ آمل

موزه تاریخ آمل

موزه تاریخ آمل در شهر آمل و در عمارت ساختمان دارایی واقع شده‌ است. این موزه در سه طبقه و شامل گالری‌های

آموزش های سفر
ارتفاع زدگی

ارتفاع زدگی

حتما لازم نیست به قله دماوند صعود کنید تا دچار ارتفاع زدگی شوید، پیاده روی، کوهنوردی یا کمی ارتفاع گرفتن

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول مسافرت‌های طبیعت گردی اتفاق بیفتد. فرقی نمی‌کند با تور سفر کنید یا

کوله گردی

کوله گردی چیست؟

کوله گردی یا بک پکینگ نوعی گردش یا سفر با پیاده روی طولانی می‌باشد که در آن گردشگر از کوله