Search
Search

فهرست مطالب

Table of Contents

کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد از قدیمی‌ترین عمارت‌های شهرستان بهشهر در استان مازندران و از جاذبه‌های گردشگری مهم بهشهر است. این کاخ به صورت مربعی شکل در ابعاد ۲۵ در ۲۵ متر و در ارتفاع ۶۵۰ متر از سطح دریا ساخته شده است. این عمارت توسط شاه عباس صفوی در سال ۱۰۱۰ هجری قمری ساخته شده است. شاه عباس نام فرزند خود را بر این عمارت گذاشته است. در حال حاضر عمر کاخ بیش از ۴۳۰ سال است.

معرفی اجمالی

کاخ صفی آباد، یادگار شاه‌عباس صفوی در شهرستان بهشهر قرار دارد که در سال ۱۰۱۰ هجری قمری و به دستور شاه عباس اول بنا شده است. این کاخ چشم‌انداز زیبایی دارد و به‌عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی بهشهر شناخته می‌شود. دلیل نام‌گذاری این کاخ به صفی‌آباد، علاقه شاه‌عباس به فرزندش بود. این کاخ در زمان شاه صفی نوه شاه‌عباس توسعه پیدا کرد و یکی از بناهای مورد علاقه شاه‌عباس بود.

مشخصات بنای کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد در میان باغی زیبا به صورت بنایی مربع شکل و دارای ابعاد ۲۵x۲۵ متر بوده و در دو طبقه ساخته شده است. این کاخ در ارتفاع ۶۵۰ متری از دریا وجود دارد. به علت ارتفاع بالا به‌راحتی می‌توان بندر ترکمن و بندرگز را از این چشم‌انداز نگاه کرد. ورودی کاخ در سمت شمالی قرار داشته که با عبور از پنج پله امکان دسترسی به داخل طبقه اول کاخ وجود دارد. طبقه اول دارای اتاق‌های متعدد بوده که از طریق راهرو و هشتی امکان دسترسی به داخل آن وجود دارد. طبقه دوم نیز دارای راهرو و اتاق‌های زیبایی است.

از این کاخ تا باغ شاه بهشهر که به عمارت چهل ستون مشهور است، یک راه زیر زمینی احداث شده بود. این راه در مواقع ضروری مورد استفاده عبور و مرور یا سایر جریان‌های دیگر می‌گردید. در فاصله میان کاخ صفی‌آباد تا باغ بهشهر، تونل زیرزمینی حفر شده است که در گذشته در شرایط ضروری از این تونل برای رفت و آمد استفاده می‌شده است. فاصله کاخ صفی آباد تا باغ شاه بهشهر چیزی حدود ۱۶ کیلومتر است. از این تونل زیرزمینی برای جلوگیری از حمله دشمنان از راه دریای خزر هم استفاده می‌شده است.

کاخ صفی آباد در گذر تاریخ

کاخ صفی آباد در حمله افغان‌ها دچار آتش‌سوزی شد. کاخ در این حمله آسیب شدیدی دید. متاسفانه در این آتش‌سوزی بخش عمده‌ای از آثار تاریخی داخل کاخ از بین رفته و بسیاری از آثار هم در طول زمان به غارت رفته است. ولی در دوره افشاریه و به دست نادرشاه افشار تعمیر و بازسازی شد.

رضاشاه در سال ۱۳۱۵ دستور تعمیر و بازسازی کاخ صفی آباد را ارسال کرد. در دوره پهلوی دوم، ساختمان این کاخ تاریخی جهت بهره‌برداری در اختیار مستشاران آمریکایی بود.

بعد از انقلاب اسلامی فقط چند روزی به دلیل آگاهی دادن به مردم در مورد کارهای آمریکاییان درب آن را باز کردند و مجددا تا به امروز به دلیل اینکه ساختمان در اختیار یک نهاد نظامی است، از بازدید عموم جلوگیری می‌شود. به همین دلیل تاکنون عکس یا اطلاعات جامعی‌ای این شاهکار عصر صفوی در دست نیست.

مسیر دسترسی

منابع : isna  wikipedia

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول