چشمه آب گرم ازرو واقع در روستای اری شهرستان بابل
چشمه آب گرم ازرو

چشمه آب گرم ازرو واقع در روستای اری شهرستان بابل

آب گرم ازرو بابل که از آن به نام آب معدنی آرزو (به احتمال زیاد آزرو) نیز یاد می کنند، در روستای اری در بخش بند پی شرقی و در سی کیلومتری جنوب شرقی بابل  در میان یک دره زیبای جنگلی و در مجاورت رودخانه واقع شده است و مجموعه ای طبیعی و بی نظیر را به گردشگران عرضه می نماید.آب معدنی فیروزه ای رنگ در دل جنگل های سبز، منظره ای را خلق کرده که در دیگر نقاط کمتر دیده شده است. آب با جوشش از دل زمین استخر کوچکی را پدید آورده که به خاطر ترکیبات گوگردی برای بیماری های جلدی، روماتیسم و درد مفاصل بسیار مفید است.

چشمه آبگرم ازرو از اولین مناطقی بوده که زمینه جذب گردشگران را فراهم نموده است. روستاهای بندپی بابل و به ویژه روستای آری دربندپی شرقی نیز با توجه به شرایط اقلیمی، جاذبه های طبیعی، پوشش گیاهی متنوع، زمین های زراعی پلکانی، چشمه ها ورودهای دائمی و مهمتر از همه فرهنگ و آداب روستایی به عنوان میراث کهن و یادگاری ارزشمند از آباء و اجداد و نیاکان به شمار می رود، همچنین ده ها جاذبه طبیعی، فرهنگی و اجتماعی باعث شده این منطقه از پتانسیل بالایی در توسعه صنعت گردشگری برخوردار شود که در صورت همت مسئولان با مدیریت درست و برنامه ریزی صحیح میتوان آینده خوبی را برای رشد و شکوفایی گردشگری پیش بینی نمود.

مردم این منطقه در گذشته عقیده داشتند که آب این چشمه مقدس است و در آن ماری با تاج سبز رنگ وجود دارد که اگر شخص ناپاکی وارد این چشمه گردد، آسیب می بیند ولی امروزه چنین عقیده ای کمتر مورد توجه است و مردم به آن به عنوان یک چشمه معدنی گرم با مواد گوگردی زیاد با خاصیت درمانی برای بعضی بیماری پوستی نگاه می کنند.

آب چشمه آب گرم ازرو بوی گوگرد می دهد. ازرو یک چشمه جوشان با آب ولرم حدود ۳۷ درجه سانتیگراد گرما است و عمق آن حدود ۱۴۰ تا ۱۵۰ سانتیمتر و  بعضی جاها ۱۶۰ سانتیمتر می باشد. از وسط آن آب مانند حباب های زیبا قل قل می خورد و بیرون می آید و کف این چشمه از سنگ های ریز تشکیل  شده که اگر جراحتی به پای فردی وارد شود معمولا دیر بهبود می یابد.

منبع wikipedia

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

آبشار گزو
آبشار گزو یکی از بلندترین آبشارهای مازندران در دل جنگل
روستای شیاده
روستای شیاده و سد شیاده واقع در منطقه خشرودپی بابل

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست