امام زاده ابراهیم بابلسر

امامزاده ابراهیم بابلسر واقع در استان مازندران

امامزاده ابراهیم بابلسر، بنايی است  ساخت قرن نهم هجری واقع در مرکز شهر قدیم بابلسر.این امامزاده یکی از زیارتگاه های مهم و قابل توجه عموم مردم در منطقه‌ی مازندران به‌شمار می‌رود. امامزاده ابراهیم در بین اهالی منطقه، به نام “ابوجواب” معروف بوده و محلی‌ها عقیده دارند که امامزاده ابراهیم پسرامام موسی (ع) می‌باشد و مورخان اخوتش با امام رضا (ع) را تائید می کنند.

امامزاده ابراهیم بنایی است ۸ ضلعی، با گنبدی كلاه درويشی كه دارای عظمت خاصی است و ساختمان مسجدی بزرگ و بنایی برای آبدارخانه یا نظایر آن به این بنا افزوده‌اند. داخل بنای اصلی و بر جرز مسجد گچ‌بری‌های ظريفی است كه در نوع خود بی‌نظیر است. این بنا ازنظر دارا بودن آثار تاریخی ارزشمند هنری مانند درهای نفیس، صندوق چوبین و کتیبه‌های متعدد شهرت دارد.این بنا از نظر دارا بودن آثار تاریخی ارزشمند هنری مانند درهای نفیس، صندوق چوبین و كتیبه های متعدد شهرت دارد. در روی درب های این بنا سه تاریخ ۸۵۷ ، ۸۵۸ و ۸۴۱ هجری قمری حک شده است.

بنای امامزاده ابراهیم به سال ۸۴۱ هجری قمری به فرمان سید بی بی خاتون (همسر سلطان امیر شمس الدین از اوامر دوره تیموری) ساخته شده است.

نکاتی در مورد ساخت بنا

نمای قدیم امامزاده ابراهیم به استناد سفر‌نامه «ملگونف» روسی و کتاب سفرنامه مازندران و استر‌آباد آمده است که بقعه از برجی بلندی است که از گنبد هرمی شکل هشت ضلعی منظمی برخوردار است و دو بنای قدیمی که در شرق و غرب آن بوده تشکیل شد‌ه است و داخل امامزاده در سطح بالای آن گچ بری و مقرنس کاری زیبایی با قرینه‌ سازی در دور تا دور سقف و در قسمت پایین آن کاشی کاری رنگی بوده است.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی جهت ترمیم آن به علت مخروبه شدن دو بنای شرقی و غربی بقعه، دو قسمت تخریب و در پیرامون برج بقعه بنای وسیع‌ تری ساخته شده است و از حالت قدیمی خود تغییر یافت که هم اکنون فضای بالایی داخل امامزاده آینه کاری شده است و یک ضریح فلزی از جنس فولاد درسال ۱۳۴۵ توسط یکی از اساتید اصفهانی ساخته شده و در داخل بقعه تعبیه شده است.این امامزاده از نظر دارا بودن درب‌ های نفیس چوبی و کنده کاری شده که از چوب صندل است و صندوق چوبین و کتیبه‌ های متعدد شهرت دارد.
تعداد درب‌ های امامزاده ابراهیم به استناد سفرنامه مازندران و استر آباد و رابین و چندین کتاب دیگر در آن بنا چهار درب چوبی منقوش است که هرکدام کتیبه‌ ای دارد.درب شرقی که به دستور سید «عزیز الدین شمس الدین بابلکانی» ساخته شده است و کاری از استاد «محمد نجار» فرزند استاد «علی رازی» تاریخ آن محرم ۸۴۱ هجری قمری بوده است.درب جنوبی منسوب به بی بی «فضه خاتون» دختر امیر «سعید» و نجار آن «حسن بن استاد بایزید» به تاریخ ۹۰۵ هجری قمری است.درب غربی به امر سید «شمس‌ الدین» فرزند سید «عبدالعزیز بابلکانی» ساخته شده است و نجار آن استاد «محمد» فرزند استاد «علی رازی» به تاریخ ۸۵۸ هجری قمری جمادی الاول می باشد. این درب به علت کوچک بودن برداشته شده است و درب دیگری که بزرگتر است جهت عبور و مرور راحت‌ تر زایرین تعبیه شده است .

آداب و رسوم

در زمان قدیم مرسوم بوده است که تازه دامادها قبل از مراسم عروسی در غروب آن روز با دوستان خود به امامزاده ابراهیم می‌آمدند و به زیارت می‌پرداختند و عکسی از آخرین لحظه‌های تجرد خود به یادگار می‌انداختند تا بعد از ازدواج با نظاره‌ای بر عکس تجدید خاطره‌ای به دوران تجرد خود داشته باشند. همه ساله مردم روستاها و شهرهای شهرستان بابلسر با به راه انداختن دسته های  عزاداری در ایام  شهادت ائمه اطهار و در ایام اعیاد دینی و ملی در امامزاده ابراهیم حضور پیدا می کنند و  آداب و رسوم دینی و مذهبی خود را بجای می آورند.
منبع ememzadegan

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

آبشار ترز
آبشار ترز تصویری از بهشت در استان مازندران در شمال ایران
امامزاده عبدالله آمل
امامزاده عبدالله آمل مامنی در دیار علویان

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست