مجموعه تاریخی عباس آباد واقع در شهرستان بهشهر
دریاچه مجموعه در پاییز

مجموعه تاریخی عباس آباد واقع در شهرستان بهشهر

مجموعه تاریخی عباس آباد یا باغ عباس آباد فضایی زیبا در دامنه رشته کوه های البرز است که مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به شمار می رود. این مجموعه ارزشمند به دستور شاه عباس اول در سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ هجری قمری ساخته شد و امروزه وسعت آن به ۵۰۰ هکتار می رسد. مجموعه یا باغ عباس آباد بر روی یک تپه طبیعی قرار دارد. مهندسان دوره صفوی با بریدن این تپه، پله ها و سکوهایی به وجود آوردند و سپس موفق شدند باغی سه طبقه و پلکانی را ایجاد کنند و عمارتی زیبا را در بالاترین قسمت آن بسازند.

مانند بسیاری از باغ های ایرانی، استفاده از قرینه سازی در معماری باغ عباس آباد نیز به چشم می خورد که بر زیبایی آن می افزاید. یکی از ویژگی های جالب توجه این باغ جاده‌های سنگ‌فرش آن هستند که در بخش هایی از این مجموعه وسیع وجود دارند. محور آبرسانی باغ ۶۰۰ متر طول دارد و از اتصال لوله‌های سفالی به وجود آمده است. این لوله ها آب را به همه نقاط باغ می رساندند و درختان را سیراب می کردند.

برج های دیده بانی، محوطه شمالی و جنوبی، سد و برج کنترل جریان آب، کارگاه های پخت سفال و … بخش هایی هستد که تا امروز در این مکان کشف شده اند. یکی از مهم ترین و مشهورترین بخش های این باغ دریاچه آن است که بنایی را در میان خود دارد.سفر به باغ عباس آباد ترکیبی از طبیعتگردی و گردشگری تاریخی است.

دریاچه عباس آباد

دریاچه عباس آباد با صدای موج‌های آرام و دلنوازش، با انبوهی از درختان که دور تا دور اش قد برافراشته‌اند و در جنگل پنهانش کرده‌اند، با آواز پرندگان و بقایای عمارت تاریخی‌اش که یادگاری از دوران صفوی است، از بهترین مقاصد برای لختی دور شدن از فضای پر دود و دم شهری و آرام گرفتن در طبیعت بی‌نظیر شهرستان بهشهر است. طبیعت مازندران در بهار و پاییز بی‌اندازه زیباست و این دریاچه کوچک نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بناهاي موجود در باغ عباس آباد

از بناهای تاریخی موجود در باغ و دریاچه عباس آباد می توان به چند مورد اشاره کرد.این بناها شامل :

 سد و برج کنترل جريان آب

دریاچه عباس آباد در وسط دره ای عمیق و با بستن سدی محکم ایجاد شد که موجب جمع آوری آب های زمستانی اطراف می شد و همچنین در تابستان شالیزار های اطراف را سیراب می کرد.
در برج کنترل آب دريچه هايي در ارتفاع هاي گوناگون تعبيه شده که با کشيدن آنها آب براي دهکده هاي اطراف فرستاده مي‌شود. ميتوان گفت که در حال حاضر با توجهي‌ که در کيفيت ساخت آن شده و نيز با مرمت هاي صورت گرفته و شايد توجه اهالي‌ سالمترين بناي کل مجموعه همين سد و برج باشد.

محوطه شمالي

محوطه شمالي عباس آباد بر روي تپه اي با ارتفاع ۳۰ متر از کف استخر و به شکل پلکاني‌ ايجاد شده است که در بالاترين نقطه ، سکوي مرکزي را تشکيل مي دهد. اين سکو ها به احتمال قوي و با توجه به جاي ستون هاي سنگي‌ موجود، زير سازي کاخي‌ با سازه چوبي‌ بوده که اکنون از ميان رفته است.

 محوطه جنوبي

بخش هاي زيادي از محوطه جنوبي‌ عباس آباد در زير خاک مدفون است اما با پيدا شدن حوض هاي آب و کفسازي آن ميتوان حدس زد که اين بخش شبيه محوطه شمالي‌ بوده است. اما آنچه مشخص است آن که اين بخش هرگز اهميت بخش شمالي‌ را نداشته و موقعيت آن نيز آن را به فضايي‌ دست دوم تبديل کرده بوده است.

حمام

حمام مجموعه عباس آباد ، با وجود کوچک بودن دارای خصوصیات حمام های گذشته است. انتقال آب در آن از لوله‌هایی سفالین  و از داخل ديوارهاي ضخيم خشتي آن صورت مي گرفته است.همچنین از داخل اين حمام کاشي‌ هايي‌ با نقشهاي متداول آن دوران و با رنگهاي لاجوردي، فيروزه اي و زرد يافت شده است.

برج هاي ديده باني‌ دو گانه

اين برج ها به فاصله ۱۷۵ متر از يكديگر در شرق درياچه عباس آباد قرار دارند و از خشت گلي ساخته شده اند.

بناي داخل درياچه

بنای داخل دریاچه عباس آباد که با مصالح آجر و ساروج در ميانه آب واقع شده در اصل پايه اي براي کاخي‌ بوده که اکنون اثري از آن موجود نيست.

و در پایان ناگفته نماند که بهترین فصل برای بازدید از باغ و دریاچه عباس آباد از نظر آب و هوای مطبوع و دلپذیر فصل بهار است. در فصل پاییز هوای دریاچه کمی سرد خواهد بود، اما چشم‌انداز برگریزان و تصویر خزان در آینه آب دریاچه ارزش آن را دارد که کمی سرما را تحمل کرد.در سایر فصل ها هم دیدن این مجموعه تاریخی و طبیعی شهرستان بهشهر خالی از لطف نیست.

منبع wikipedia

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

آمل
آمل یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران و مازندران
پل قاجاری
پل محمدحسن خان پلی تاریخی از دوره قاجار

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست