کاخ صفی آباد

کاخ صفی آباد بهشهر یادگاری دوران صفویه

کاخ صفی آباد ، یادگار شاه‌عباس صفوی در شهرستان بهشهر قرار دارد که در سال ۱۰۱۰ هجری قمری و به دستور شاه عباس اول بنا شده است.این کاخ چشم‌انداز زیبایی دارد و به‌عنوان یکی از زیباترین جاذبه‌های تاریخی بهشهر شناخته می‌شود.دلیل نام‌گذاری این کاخ به صفی‌آباد، علاقه شاه‌عباس به فرزندش بود. این کاخ در زمان شاه صفی نوه شاه‌عباس توسعه پیدا کرد و یکی از بناهای مورد علاقه شاه‌عباس بود.

کاخ صفی آباد در میان باغی زیبا به صورت بنایی مربع شکل و دارای ابعاد ۲۵ × ۲۵ متر بوده و در دو طبقه ساخته شده است. ورودی کاخ در سمت شمالی قرار داشته که با عبور از پنج پله امکان دسترسی به داخل طبقه اول کاخ وجود دارد. طبقه اول دارای اتاق‌های متعدد بوده که از طریق راهرو و هشتی امکان دسترسی به داخل آن وجود دارد.طبقه دوم نیز دارای راهرو و اتاق‌های زیبا است. از این کاخ تا باغ شاه بهشهر که به عمارت چهل ستون مشهور است، یک راه زیر زمینی احداث شده بود که در مواقع ضروری مورد استفاده عبور و مرور یا سایر جریانهای دیگر می‌گردید.

کاخ صفی آباد در حمله افغان‌ها آسیب شدیدی دید، ولی در دوره افشاریه به دست نادرشاه افشار تعمیر و بازسازی شد. فاصله میان کاخ صفی‌آباد تا باغ بهشهر، تونل زیرزمینی حفر شده است که در گذشته در شرایط ضروری از این تونل برای رفت و آمد استفاده می‌شده است. فاصله کاخ صفی آباد تا دریا چیزی حدود ۱۶ کیلومتر است و از این تونل زیرزمینی برای جلوگیری از حمله دشمنان از راه دریای خزر هم استفاده می‌شده است.

کاخ صفی آباد در ارتفاع ۶۵۰ متری از دریا وجود دارد و به‌راحتی می‌توان بندر ترکمن و بندر گز را از این چشم‌انداز نگاه کرد. کاخ زیبای صفی‌آباد، ۷۰ سال پیش دچار آتش‌سوزی شد و در این آتش‌سوزی بخش عمده‌ای از آثار داخل کاخ از بین رفته و بسیاری از آثار هم در طول زمان به غارت رفته است.

رضاشاه در سال ۱۳۱۵ دستور تعمیر و بازسازی کاخ صفی آباد را ارسال کرد. این مجموعه که شامل کاخ و باغ بزرگی است، پس از انقلاب اسلامی ایران در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفت و تا سال ۸۴ تصمیمی برای آزادسازی حریم این باغ گرفته نشده بود، در این سال‌ها رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دستور آزادسازی مجموعه صفی آباد را صادر کرد و این محوطه در طی سال‌های بعد بازسازی و ترمیم شد.

در دوره ستم‌شاهی،ساختمان کاخ صفی آباد جهت بهره‌برداری جاسوسان آمریکایی در اختیار مستشاران آمریکایی بود و بعد از انقلاب اسلامی فقط چند روزی به دلیل آگاهی دادن به مردم در مورد کارهای آمریکاییان درب آن را باز کردند و مجددا تا به امروز به دلیل اینکه ساختمان در اختیار یک نهاد نظامی است، از بازدید عموم جلوگیری می‌شود. به همین دلیل تاکنون عکس یا اطلاعات جامعی‌ای این شاهکار عصر صفوی در دست نیست.

منابع : isna  wikipedia

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

فصل پاییز
نکات مهم سفر در فصل پاییز
ساحل بابلسر
بابلسر شهر من

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست