Search
Search

عباس آباد

فهرست مطالب

Table of Contents

عباس آباد سرزمین کوه و جنگل و دریا، از شهرستان‌های استان مازندران است که در فاصله‌ی کمی از دریای خزر قرار گرفته است. یکی از پرطرفدارترین شهر‌های توریستی استان مازندران، این شهر خوش آب و هوا است. شهری که در میان جنگل‌های بکر سرسبز و رشته کوه‌البرز و دریای خزر قرار دارد. این شهر یکی از قطب‌های تولید گل و گیاه مازندران محسوب می‌شود. کیوی، پرتقال و نارنگی، مهمترین محصولات آن است. در کنار جاذبه‌های گردشگری و امکانات رفاهی، عباس آباد در زمره بهترین‌ها قرار دارد.

موقعیت جغرافیایی

این شهر از سمت غرب به شهرستان تنکابن، از سمت شرق به شهرستان چالوس، از سمت شمال به دریای خزر و از سمت جنوب به رشته کوه‌های البرز و شهرستان کلاردشت متصل است. این شهرستان در آخرین تقسیمات کشوری، علاوه بر شهری به همین نام، شامل دو شهر دیگر با نام‌های کلارآباد و سلمانشهر می‌باشد.

پیشینه عباس آباد

نام قدیمی این منطقه در گذشته لنگا بوده است. نام لنگا به عنوان یکی از آبادی‌های غرب طبرستان برای اولين بار در تاريخ مازندران آمده است. لنگا در زمان‌های قبل از حكومت علويان يک آبادی از ولايات رويان قدیم بوده است. همانطور که در نوشته مربوط به شهرستان نور توضیح داده شد، در گذشته منطقه رویان از شهرستان نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و گاهی مرز غربی آن تا رودسر ادامه می‌یافت. همچنین دو گویش طبری کجوری و طبری کلارستاقی زیر مجموعه گویش کهن طبری رویانی هستند که از شهرستان نور تا شهرستان تنکابن گویش می‌شود. گویش طبری رویانی زبان حکام اسپهبد رویان نیز بوده است.

نام لنگا در ارتباط با بندر و خلیجی بوده است که کشتی کوچک در آن لنگر انداخته و پهلو می‌گرفته‌اند. خلیج لنگا توقفگاه آبی بزرگ جهت بارگیری و حمل و نقل بشمار می‌رفت. بمناسبت وجود خلیج و بندر، این منطقه لینگا و لنگرگاه نام گرفت.

به گفته چارلز فرانسیس مکنزی که در سال ۱۸۵۹ میلادی از این منطقه عبور کرده , نام عباس آباد به شاه عباس صفوی مربوط نیست و نام یکی از اهالی محل است که بانی آن بوده است.

در ضمن مجموعه تاریخی عباس‌آباد بهشهر در شهرستان بهشهر و در شرق استان مازندران قرار دارد و ارتباطی با این شهرستان ندارد.

فرهنگ و ورزش

مردم عباس آباد به زبان طبری کلارستاقی که لهجه‌ای از زبان مازندرانی می‌باشد صحبت می‌کنند. این زبان در منطقه عباس آباد دارای ادبیات شفاهی غنی می‌باشد. همچنین رقص‌های مازندرانی همچون تکدست و چکه‌سما در بین مردم این شهر رایج است. از رسومات سنتی مردم عباس آباد می‌توان به تیرماه سیزده شو، نوروزخوانی، چله‌شو، آفتاب خواهی، باران خواهی، آیین سنتی ۲۶ عید ماه، نوروز بل، تیرگان و … اشاره کرد.

علاوه بر آن مردم آن به ورزش پهلوانی علاقه‌ی بسیاری دارند. این شهر در کشتی لوچو، کشتی میس‌میسی و دیگر کشتی‌های محلی مازندران دارای قهرمانان شاخصی بوده است. همچنین مردم آن در رشته‌های رزمی همچون کشتی، وشوو و تکواندو دارای قهرمانان نامی کشوری و جهانی بوده‌اند.

اقتصاد عباس آباد

شغل اصلی مردمان این شهر کشاورزی و باغداری می‌باشد. کشت برنج در فصل بهار آغاز شده و تا اواسط تابستان برداشت می‌شود. کیوی، پرتغال، نارنگی از مهم‌ترین محصولات باغداری این شهر می‌باشد. همچنین پرورش گل و گیاه در این شهر رونق بسیاری دارد. شهرستان عباس آباد با داشتن ۵۴ هکتار گلخانه و ۱۰۹ هکتار فضای باز یکی از قطب‌های تولید گل و گیاه مازندران است و ۱۰۲ بهره‌بردار در زمینه پرورش گل و گیاه در مناطق کلارآباد، سلمانشهر و عباس آباد مشغول فعالیت هستند.

شهرهای عباس آباد

شهرستان عباس آباد علاوه بر شهری به همین نام (عباس آباد) دارای دو شهر دیگر نیز است.

سلمانشهر

سلمانشهر در گذشته به متل‌قو معروف بوده است. از عمر این شهر کوچک حدود ۵۰ سال گذشته است و حالا تبدیل به یکی از مقصد‌های اصلی مسافران و مکان مناسبی برای خرید یا ساخت ویلا شده است. برج‌های سه‌گانه الماس که توسط بخش خصوصی ساخته شده، از مکان‌های شاخص سلمانشهر می‌باشد. جمشید جوانشیر (بنیان گذار سلمانشهر و موسس متل‌قو)، در نیمه سال ۱۳۳۸ وقتی در ساحل در حال قدم زدن بود به فکر ساخت یک متل می‌افتد و چون چند قو در ساحل دیده بود نام متل‌قو را برای آن انتخاب می‌کند.

کلارآباد

کلارآباد یکی از شهرهای قدیمی شمالی استان مازندران می‌باشد. این شهر بین شهرهای سلمانشهر و چالوس و در کیلومتر ۱۷ جاده چالوس- تنکابن واقع شده است. از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته‌کوه‌های البرز متصل است. نزدیکی این شهر به ساحل و جنگل و طبیعت زیبا و بکر این شهر باعث شده هر ساله تعداد زیادی گردشگر به این شهر بیایند. کلارآباد جمعیتی حدود ۱۰۰۰۰ نفر دارد.

مسیر دسترسی و نقشه

منبع wikipedia

جاذبه های گردشگری عباس آباد

مشاهده همه

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول