سلمانشهر - عباس‌آباد

عباس‌آباد سرزمین کوه و جنگل در استان مازندران

جمعیت ۴۷٬۵۹۱ نفر

مساحت ۵۹۱ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا:هم سطح

بارش سالانه ۹۷۹ میلی متر

عباس‌آباد سرزمین کوه و جنگل و دریا از شهرهای استان مازندران است که در فاصله‌ی کمی از دریای خزر قرار گرفته است.این شهر از غرب به شهرستان تنکابن، از شرق به شهرستان چالوس، از شمال به دریای خزر و از جنوب به رشته کوه‌های البرز و شهرستان کلاردشت متصل است. همچنین مردم آن به زبان مازندرانی گویش می کنند.شهرهای کلارآباد و سلمانشهر زیر مجموعه اداری این شهر می‌باشند.

پیشینه عباس‌آباد

نام تاریخی منطقه عباس‌آباد لنگا است. نام لنگا به عنوان یکی از آبادی های غرب طبرستان برای اولين بار در تاريخ مازندران آمده است. از لنگا در زمان های قبل از حكومت علويان هميشه به عنوان يک آبادی از ولايات رويان ياد شده است. در گذشته منطقه رویان از شهرستان نور، نوشهر، چالوس، تنکابن و گاهی مرز غربی آن تا رودسر ادامه می‌یافت. همچنین دو گویش طبری کجوری و طبری کلارستاقی زیر مجموعه گویش کهن طبری رویانی هستند که از شهرستان نور تا شهرستان تنکابن گویش می شود. گویش طبری رویانی زبان حکام اسپهبد رویان نیز بوده است.

لینگا در زبان مازندرانی به معنی تراش یافته است و مخفف واژه مالینگا مازندرانی است. مالینگا در زبان مازندرانی به محل اطراف و پایگاه گفته می شود. همچنین واژه لینگ و لنگ در زبان مازندرانی به معنای پا است.

نام لنگا در ارتباط با بندر و خلیجی بوده است که کشتی کوچک در آن لنگر انداخته و پهلو می گرفته اند. خلیج لنگا توقفگاه آبی بزرگ جهت بارگیری و حمل و نقل بشمار میرفت. بمناسبت وجود خلیج و بندر اباد این حدود لینگا و لنگرگاه نام گرفت.

به گفته چارلز فرانسیس مکنزی که در سال ۱۸۵۹ میلادی از این منطقه عبور کرده , نام عباس‌آباد به شاه عباس صفوی مربوط نیست و نام یکی از اهالی محل است که بانی آن بوده.

فرهنگ و ورزش

مردم عباس‌آباد به زبان طبری کلارستاقی که لهجه ای از زبان مازندرانی می‌باشد سخن می گویند، این زبان در منطقه عباس‌آباد دارای ادبیات شفاهی غنی می باشد. همچنین رقص های مازندرانی همچون تکدست و چکه سما در بین مردم این شهر رایج است. از رسومات سنتی مردم عباس‌آباد می توان به تیرماه سیزده، نوروزخوانی، چله شو، آفتاب خواهی، بازان خواهی، آیین سنتی ۲۶ عید ماه،، نوروز بل، تیرگان و … اشاره کرد.

مردم عباس‌آباد به ورزش پهلوانی علاقه ی بسیاری دارند. شهر عباس‌آباد در کشتی لوچو، کشتی میس میسی و دیگر کشتی های محلی مازندران دارای قهرمانان شاخصی بوده است. مردم عباس‌آباد در رشته های رزمی همچون کشتی، وشوو و تکواندو دارای قهرمانان نامی کشوری و جهانی بوده اند. همچنین جوانان این شهر در رشته های تیمی همچون فوتبال، فوتبال ساحلی، فوتسال، والیبال، والیبال ساحلی نیز فعال هستند.

اقتصاد

شغل اصلی مردمان این شهر کشاورزی و باغداری می‌باشد. کشت برنج در فصل بهارآغاز شده و تا اواسط تابستان برداشت می‌شود. کیوی، پرتغال، نارنگی از مهم‌ترین محصولات باغداری این شهر می‌باشد. همچنین پرورش گل و گیاه در این شهر رونق بسیاری دارد.

شهرستان عباس‌آباد با داشتن ۵۴ هکتار گلخانه و ۱۰۹ هکتار فضای باز یکی از قطب های تولید گل و گیاه مازندران است و ۱۰۲ بهره‌بردار در زمینه پرورش گل و گیاه در مناطق کلاراباد ، سلمانشهر و عباس آباد مشغول فعالیت هستند.

شهرهای عباس‌آباد

شهرستان عباس‌آباد علاوه بر شهر عباس آباد که مرکز این شهرستان است دارای دو شهر دیگر با نام های سلمانشهر و کلارآباد می باشد.

سلمان‌شهر

سلمان‌شهر از شمال به دریای خزر واز جنوب به رشته کوه البرز از شرق به شهر کلارآباد واز غرب به شهر عباس‌آباد منتهی می‌گردد. مساحت این شهر بالغ بر۷۵۰ هکتار است و در فاصله ۱۹۴ کیلومتری غرب ساری مرکز استان و ۱۷۳ کیلومتری رشت و ۲۱۶ کیلومتری شمال غربی تهران قرار دارد.

کلارآباد

کلارآباد با جمعیت ثابت حدود ۱۰٫۰۰۰ نفر در شهرستان عباس‌آباد قرار دارد و یکی از مناطق قدیمی، زیبا و پرجاذبهٔ شمال کشور است که در غرب استان مازندران واقع شده‌است و دارای آب‌وهوای معتدل خزری است. این شهر در فاصلهٔ ۱۹۰ کیلومتری ساری، مرکز استان، ۱۷۸ کیلومتری رشت و ۲۱۲ کیلومتر تهران قرار دارد.

منبع wikipedia

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دیگر شهرها

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست