Search
Search

بابل

فهرست مطالب

Table of Contents

بابل یکی از شهرهای بزرگ و مهم در شمال کشور است. این شهر در زمینه پزشکی، کشاورزی، دانشگاهی، سیاسی، فرهنگی و تجاری از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. همچنین پیشینه‌ای قابل توجه و نقشی اساسی در استان مازندران و شمال کشور دارد. نام قبلی این شهر در گذشته به دلیل تجارت و عبور و مرور تاجران و بازرگانان در آنجا، بارفروش بوده است. بابل، شهری دانشگاهی است با بیش از ۲۰ دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی که مهم‌ترین دانشگاه این شهر دانشگاه صنعتی نوشیروانی است .

معرفی اجمالی شهرستان بابل

بابل معروف به شهر بهارنارنج در ایران است. بابل جز شهرهای پرجمعیت شمال کشور است و همچنین دومین شهر پرجمعیت استان مازندران. طبق آخرین سرشماری، شهرستان بابل پرجمعیت‌ترین شهرستان استان مازندران می‌باشد. تنها شهر غیر مرکز استان در شمال ایران است که دانشگاه علوم پزشکی سراسری دارد. و همچنین مرکز مخابرات استان مازندران و مرکز منطقه ۱ مخابراتی کشور می‌باشد.

تقسیمات کشوری

شهرستان بابل دارای ۶ بخش، ۷ شهر و ۶۷۳ روستا است. مرکز این شهرستان، خود شهر بابل است. ارتفاع شهر بابل ۲ متر پایین‌تر از سطح دریاهای آزاد بوده و کم ارتفاعترین شهر استان مازندران می‌باشد. ارتفاع در این شهرستان، از شمال تا ده کیلومتری جنوب آن، از سطح دریاهای آزاد پایین‌تر است. خود شهر نیز به دو منطقه شهری تقسیم می‌شود.

موقعیت جغرافیایی

شهرستان بابل بین دریای مازندران و رشته کوه البرز، و در فاصله ۱۵ کیلومتری دریای مازندران و در ۳۹ کیلومتری شرق ساری (مرکز استان) و ۲۱۱ کیلومتری شمال شرقی تهران (پایتخت)، واقع شده‌است. این شهرستان از شمال با شهرستان‌های ساحلیِ بابلسر و فریدونکنار، از شمال شرقی با شهرستان سیمرغ، از شرق با شهرستان‌های قائمشهر و سوادکوه شمالی، از جنوب شرقی با شهرستان سوادکوه، از غرب با شهرستان آمل و از جنوب با رشته کوه البرز و شهرستان فیروزکوه که در استان تهران است، همسایه است.

زبان مردم شهرستان بابل

تا دوره صفویان، زبان اکثر مردم مازندران (طبرستان) و بابل، فقط زبان تبری (طبری یا مازندرانی) بود که بازمانده زبان پهلویِ اشکانی است. با از بین رفتن سلسله باوندیان که حامی زبان تبری بود این زبان از رسمیت افتاد. امروزه مردم شهر و شهرستان از زبان تبری و فارسی استفاده می‌کنند. زبان تبری در روستاهای اطراف کاربرد بیشتری دارد.

دین و آیین

پیش از ورود اسلام به ایران، ساکنان این منطقه پیرو آیین میتراییسم (آیین مهرپرستی) بودند. وجود دو آتشکده بزرگ منطقه، در این شهر سبب نامگذاری این شهر به مه‌میترا شد. آتشِ این آتشکده همیشه در روز و شب برای دید مردم روشن بود. بقایای موجود از این دو آتشکده و وجود محله‌هایی با نام‌های خورشیدکلا، روشن آباد، برج بن و … گویای این ادعاست.
پس از ورود اسلام، مردم منطقه بعد از اندکی مقاومت به این آیین روی آوردند. در حال حاضر بیشتر مردم شهر مسلمان و پیرو مذهب شیعه دوازده امامی هستند.

نام‌گذاری

در سال ۱۳۱۰ه‍.ش که نقشه‌کشی از این شهر آغاز می‌شود، به دستور پهلوی اول (رضاشاه پهلوی) اسم این شهر از بارفروش به بابُـل تغییر داده شد . بابل در ۱۳۱۰/۹/۱ ه‍.ش به این نام تغییر یافت. نام بابُل از نام رودخانه‌ی به همین نام گرفته شده‌است. جالب اینکه حتی در زمانی که نام این شهر بارفروش بود، رودخانه‌ها و نهرهایی با نام‌های باوُل و بابل در میان مردم شهرت داشته‌است. وجود روستاهای تاریخی با نام‌های بابلکان، بابلکنار و الله رودبار و… نیز گویای این ادعاست.

ارتباط با دریا

مسیر اصلی برای رسیدن به دریا از اتوبان بابل به بابلسر است که از شمال شهر شروع می‌شود. پس از گذر ۱۲ کیلومتر تا جاده ساحلی بابلسر ادامه دارد. این راه مطمئن‌ترین راه برای مسافران است.
از دیگر مسیرهای رسیدن به دریا می‌توان به جاده‌ی زرگرشهرِ (سپاه دانش) اشاره کرد که به مرز میان بابلسر و فریدونکنار می‌رسد. این مسیر حدود ۲۰ کیلومتر طول دارد.
راه دیگر جادهٔ بابل به بهنمیر است. این مسیر از شمال شرقی شهر شروع می‌شود و پس از گذر ۱۵ کیلومتر به شهر ساحلی بهنمیر ادامه می‌یابد.

غذاهای محلی و سوغات

از غذاهای محلی این شهر می‌توان به شامی بابلی، نان آغوز (که از کنجد و گردو پخته می‌شود)، مالابیج (از غذاهای محلی گیلان و مازندران که از ماهی سفید پخته می‌شود)، شیرینی رشته به رشته و همچنین محصولات تهیه شده از بهارنارنج مثل چای، مربا و عرق بهارنارنج، ترشیجاتی مختلف از جمله نازخاتون و… اشاره کرد. وسایل حصیری و جوراب‌های پشمی نیز از بهترین سوغات‌های این شهر شمالی است.

آب و هوای شهرستان بابل

یکی از خصوصیات جالب این شهر ، این است که دارا ی مناطق مختلف با آب و هوایی است. این مناطق شامل منطقه جلگه‌ای، کوهپایه‌ای و کوهستانی است. به همین علت شهرستان بابل دارای دو نوع آب و هوای متفاوت است.

  • بخش‌های لاله آباد، مرکزی و امیرکلا به دلیل هموار و پست بودن سطح زمین از آب هوای معتدل کاسپینی بهره می‌برند.
  • بخش‌های گتاب، بابلکنار، بندپی شرقی و بندپی غربی به واسطه داشتن نا همواری در ارتفاعات خود از آب و هوای ملایم کوهستانی بهره می‌برند.

مسیر دسترسی و نقشه

منبع wikipedia

جاذبه های گردشگری بابل

مشاهده همه

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول