Search
Search

بهشهر

فهرست مطالب

Table of Contents

بهشهر یکی از شهرهای شرقی استان مازندران است که جذابیت‌ها و زیبایی‌هایش را مدیون طبیعت بی‌نظیرش و شاهان دوره صفوی است. شاهان صفوی نام «بهشهر» را برای این شهر زیبا برگزیده‌اند که به معنای «بهترین و شریف‌ترین شهر» است. این شهر از جاذبه‌های طبیعی فراوانی چون چشمه، آبشار، غار، سواحل، جنگل و مناطق محافظت‌شده برخوردار است. به همین دلیل موجب جذب گردشگران زیادی می‌شود.

معرفی اجمالی

شهرستان بهشهر در تقسیمات کشوری دارای سه شهر با نام‌های، خلیل‌شهر، بهشهر و رستمکلا است. علاوه بر آن دارای سه بخش به نام‌های بخش مرکزی با دو دهستان میانکاله و کوهستان، بخش گلوگاه با دو دهستان کلباد و پنجهزاره، بخش یانه‌سر با دو دهستان شهدا و عشرستاق می‌باشد. زبان محلی مردم، زبان مازندرانی است اما معمولا به زبان فارسی صحبت می‌کنند.

شهر بهشهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران است. از محلات این شهر می‌توان به زیروان (بزرگترین)، قائم، گرجی‌محله، فراش‌محله، نقاش‌محله، گرائیل‌محله، قنبرآباد، کشتارگاه، فرهنگیان، فرودگاه، گلستان، گلشهر، ۱۷ شهریور، نواب صفوی، کوهی‌خِیل، شهید مدنی و کوای‌محله اشاره کرد.

تاریخچه شهرستان بهشهر

این شهرستان تا قبل از دوره صفویان نام‌های گوناگونی داشته است که برخی از آنان در زیر قید شده است:

  • تمیشان
  •  خرگوران
  •  نامیه
  •  پنج هزاره
  • آسیابسر

از آنجا که مادر شاه عباس، اهل بهشهر بوده، شاه با مسافرت به این منطقه، بهشهر را پایتخت تابستانی خود قرار داد. و نام آن را به اشرف‌ البلاد، که به معنی بهترین و شریف‌ترین شهرهاست، تغییر داده‌است. به دستور شاه عباس عمارت‌ها و کاخ‌هایی در بهشهر ساخته شد. چند نمونه از این کاخ‌ها عبارت است از:

نواحی جنوبی دریای مازندران از گذشته بسیار دور چه از نظر سیاسی، چه تاریخی و حتی نظامی از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار بوده‌است. بررسی و کاوش‌هایی که در سواحل دریای خزر در مکان‌هایی مانند غار هوتو انجام گرفته‌، گواه این است که قدمت این منطقه به دوره غارنشینی و تقریباً ۱۰۰۰۰ (ده هزار) سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. تحقیقات دیگر نشان دهنده آن است که در دوران باستان، این ناحیه یکی از حوزه‌های مهم تمدن قبل و بعد از تاریخ ایران بوده‌است.

آب و هوای شهرستان بهشهر

شهرستان بهشهر از نظر تقسیمات اقلیمی جزو اقلیم معتدل و مرطوب می‌باشد. آب وهوای آن معتدل و مرطوب است. بیش‌ترین درجه حرارت در تابستان‌ها ۳۶ درجه و کم‌ترین درجه حرارت در زمستان‌ها ۱- درجه است.

از آنجا که بهشهر در استان مازندران قرار دارد و مانند بسیاری از شهرهای شمالی بهترین زمان سفر به آن از فروردین تا خرداد و صد البته فصل پاییز است. البته گردشگران در تمام فصول سال می‌توانند از بخش‌های مختلف به شهر دیدن کنند. توجه داشته باشید که در تابستان به ویژه فصل مرداد تا اواسط شهریور رطوبت آن به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد که ممکن است برای گردشگران نامناسب باشد. چون بهشهر میان کوه و دریا قرار دارد و هوای آن به شدت شرجی می‌شود.

اقتصاد شهرستان بهشهر

در روستاهای مختلف بهشهر انواع باغات میوه و محصولات دامی، صنایع دستی و تولیدات کارخانه‌ای وجود دارد. با وجود تنوع سوغاتی‌های بهشهر، برخی از آنها برند این شهرستان محسوب می‌شود. انار شیرین و ترش، نارنگی، پرتقال، برنج، دانه‌های کلزا، روغن نباتی، صابون، سویا، انواع میوه و آلو از سوغاتی‌های مهم این شهرستان هستند.

همچنین وجود کارخانه بهپاک که یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده روغن نباتی و سویا در خاورمیانه است به این شهر زیبا وجهه خاصی داده‌است. قابل توجه است که این کارخانه محصولاتی مانند روغن نباتی لادن و بهار و سویای سبحان را تولید می‌کند. قابل ذکر است که بندر امیرآباد بهشهر یکی از بزرگترین بنادر شمال کشور است و هم‌اکنون نیز تنها بندر شمال کشور است که خط راه‌آهن به آن متصل است.

مسیر دسترسی و نقشه

برای دسترسی به این شهر می‌توانی از مسیرهای مختلفی استفاده کرد که در ادامه توضیح خواهیم داد. برای این قسمت فرض ما این است که مبدا حرکت تهران باشد که در آن صورت دو مسیر اصلی وجود دارد:

مسیر اول

حدود ۴ تا ۵ ساعت زمان می‌برد و طول آن ۳۰۰ کیلومتر است. این مسیر از تهران به سمت پردیس شروع می‌شود و بعد از آن به سمت پارک جنگلی لار، آمل، بابل، قائمشهر، ساری و نکا ادامه دارد تا به بهشهر می‌رسد.

مسیر دوم

همانند مسیر بالا حدود ۴ تا ۵ ساعت زمان می‌برد و مسافت آن ۳۲۰ کیلومتر است. این مسیر از تهران به سمت دماوند و فیروزکوه شروع می‌شود و تا زیرآب، قائمشهر، ساری و نکا ادامه دارد و در نهایت به بهشهر می‌رسد.

منبع wikipedia

جاذبه های گرشگری بهشهر

مشاهده همه

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول