چالوس

چالوس از شهر های کهن ایران واقع در استان مازندران

جمعیت۱۱۶٬۵۴۲ نفر

مساحت ۲۸۰۰ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا :هم سطح

بارش سالانه ۷۸۵ میلی متر

شهرستان چالوس از شهرهای کُهن استان مازندران است که در جلگه میانی کرانه دریای مازندران جای گرفته‌است. مردم بومی آن به زبان مازندرانی که تبری کلارستاقی شهرت دارد صحبت می کنند همچنین بخشی از ساکنین آن به زبان گیلکی صحبت می‌کنند.

چالوس در سال ۱۳۲۵ به شهر تبدیل شده است. چالوس از شمال به دریای مازندران، از جنوب به استان قزوین، از شرق به شهرستان نوشهر، از جنوب شرقی به شهرستان نور و از غرب به شهرستان تنکابن راه دارد. شهرستان عباس آباد نیز در شمال غربی چالوس واقع شده است.

پیشینه

یافته‌هایی از تپه کلار نشان می‌دهد که انسان‌هایی ابزارمند از تاریخ هزاره دوم پیش از میلاد در این مناطق زندگی می‌کرده‌اند. گفته می‌شود اقوامی که به زبان آریایی صحبت می‌کرده‌اند، در حدود ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح از راه قفقاز و طالش به نواحی چالوس کنونی مهاجرت کرده‌اند و در این ارتفاعات کنار دریا به زراعت و گله‌داری مشغول شده‌اند. شهر چالوس در زمان حمله امیر تیمور تخریب شد و سپس تا قرن‌های متمادی به صورت روستایی کوچک باقی ماند. تا اینکه در اوایل همین قرن (۱۳۱۰) با پشتیبانی دولت وقت کم کم به صورتی شهری سازمان یافته درآمد و امروزه به یکی از مراکز گردشگری ایران تبدیل شده است. لازم به ذکر است که یکی از منابع درآمد مردم این منطقه از طریق گردشگری و جاذبه‌های طبیعی تامین می‌شود. حضور مسافران داخلی و خارجی در شهرستان چالوس سبب رشد اقتصادی این منطقه شده است.

زبان مردم چالوس

مردم این شهرستان تا پیش  از این به گویش تبری کلارستاقی صحبت می‌کردند که البته بخشی از آن نیز تاکنون باقی مانده است. هر چند، بخشی از مردم به زبان گیلکی و بخشی به زبان کردی تکلم می‌کنند اما پس از در آمیختن اقوام و فرهنگ‌های مختلف در طول زمان، از غلظت تمام لهجه‌ها و گویش‌ها کاسته شده و تمام آن‌ها به سمت فارسی پیش رفته‌اند. روی هم رفته در حال حاضر زبان مردم چالوس زبان گیلکی و مازندرانی است.

آب و هوا

هوای منطقه چالوس مانند سایر شهرستان‌های مازندران معتدل و مرطوب بوده و به همین دلیل رشد مراتع سرسبز و جنگل‌‌های وسیع در این منطقه نیز رو به رشد است. ارتفاعات چالوس در نیمی از سال پوشیده از برف بوده و این شهر در بهمن ماه بیشترین سرما و در تیر ماه بیشترین گرما را در خود تجربه می‌کند.

کسب و کار

مردم چالوس از دامداری و کشاورزی امرار معاش می‌کنند که البته به دلیل عدم توجه مسئولین به مسئله کشاورزی در این خطه، کمبود  آب زراعی و نرخ پایین خرید برنج باعث دلسردی کشاورزان و رکود اقتصادی در این منطقه شده است. رکود کارخانجات نیز از جمله دیگر بحران‌های اقتصادی این منطقه است. یکی دیگر از منابع مهم درآمد در این منطقه صید ماهی‌هایی از قبیل: سفید، ماش، سوف، سیس، کفال، کپور و انواع خاویار است.

منبع wikipedia

مرداب هسل

مرداب هسل

مرداب هسل به نام‌های کَنّیچال ، کنّو چال ، گَن اُچال ، مِهاز چال و مشعل هم خوانده می‎شود. اما بیشترین شهرت آن با نام هِسِل یا هَسَل است. هَسَل…

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دیگر شهرها

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست