Search
Search

قائمشهر

فهرست مطالب

Table of Contents

قائمشهر یکی از شهرهای دیدنی و خوش آب و هوای استان مازندران است. به دلیل وجود جاذبه‌های دیدنی و گردشکری خود، همواره مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان بوده است. شهری که قبل از انقلاب اسلامی از آن به نام “شاهی” یاد می‌شد. روستاهایی با طبیعت بکر و دوست‌داشتنی و نزدیک بودن به دریای خزر از مواردی است که موجب شده هر ساله بسیاری از مسافرانی که استان مازندران را مقصد سفر خود قرار می‌دهند، این شهر را انتخاب کنند.

معرفی اجمالی

قائمشهر (قائم شهر) از شهرهای مرکزی مازندران و شمال کشور می‌باشد که در قسمت البرز مرکزی قرار دارد. این شهر در سال‌های گذشته به نام “علی آباد” شهرت داشت که در واقع از پیوستن چندین محله تشکیل شده بود. نام این محله‌ها در زیر عنوان شده است:

  • کوچکسرا
  • کتی‌سر
  • آب‌بندان‌سر
  • حسن‌آباد
  • سیدمحله
  • بربری‌محله
  • مجاورمحله

بعد از آن و در شهریور سال ۱۳۱۴ ه‍.ش به موجب تصویب‌نامه هیئت وزیران، نام علی‌آباد به شاهی تبدیل شد. در نهایت و در سال ۱۳۵۷ و در جریان انقلاب اسلامی ایران به قائمشهر تغییر نام پیدا کرد.

موقعیت جغرافیایی قائمشهر

شهرستان قائمشهر در ۲۰ کلیومتری شهرستان ساری، مرکز استان مازندران واقع شده است. دارای ۳۰۰ هزار نفر جمعیت و مساحتی در حدود ۴۲۵/۵ کیلومترمربع می‌باشد. قائمشهر از سمت شمال و شمال غرب به شهرستان جویبار و شهرستان سیمرغ، از سمت جنوب به شهرستان سوادکوه، از سمت غرب به شهرستان بابل و همچنین از سمت شرق به شهرستان ساری متصل است.

در گذشته شهرستان فیروزکوه و بخش‌هایی از شهمیرزاد جزیی از این شهرستان بودند. همچنین تا سال ۱۳۵۹ شهرستان سوادکوه و تا سال ۱۳۷۶ شهرستان جویبار و تا سال ۱۳۹۱ شهرستان سیمرغ بخش‌هایی از قائمشهر بوده که خود به شهرستان مجزا تبدیل شدند.

نام‌گذاری

قائمشهر قبل از نام‌های شاهی و علی‌آباد، به نام‌های عشق‌آباد و قصرشیرین نیز معروف بوده است. یکی دیگر از نام‌های آن چمنو بوده که از دو بخش «چمن» و «او» (به معنی آب) تشکیل شده‌ است. چمنو به ناحیه‌ای اطلاق می‌شد که دارای چمن و آب یا چمنزارهای باطراوت بود.

در تاریخ‌های تبرستان نوشته‌ شده که در سده ۶ هجری قمری، “رودی از چمنو می‌گذشت که پل آن را اسپهبد نصیرالدوله رستم شاه غازی باوندی (۴۶۰ تا ۵۳۶ هجری) پادشاه تبرستان به هزینه‌ی شخصی خود تعمیر نمود تا آب آن به هرز نرود”. ابن اسفندیار نیز در تاریخ طبرستان به دفعات از چمنو یاد کرده‌است. اکنون محله‌ای به نام جمنان در قائمشهر وجود دارد. در دههٔ اول ۱۳۰۰ به فرمان رضاشاه؛ زادگاهش، شهر جدید شاهی بنا شد و علی‌آباد به شاهی تغییر نام یافت.

آب و هوای قائمشهر

منطقه‌ی شهری قائمشهر به دلیل قرار گرفتن درمیان کوه و دریا، آب و هوای معتدل و مرطوب دارد. علاوه بر آن دارای میزان بارش زیاد باران و رطوبت بالا است. اما قسمت‌های جنوبی شهرستان به دلیل دارا بودن پوشش کوهپایه‌ای و ارتفاع زیاد، آب و هوای سرد و کوهستانی و زمستان‌های بارانی و برفی دارد.

راه های ارتباطی

فاصله این شهر تا تهران ۲۳۷ کیلومتر، تا ساری ۲۱ و تا بابل ۱۵ کیلومتر است. راه‌های آسفالته این شهر از شهرستان فیروزکوه به مرکز کشور (تهران) یکی از پرترددترین مسیرهای اصلی به‌شمار می‌رود. خیابان‌های اصلی این شهرستان به دلیل اینکه هرکدام به یکی از شهرستان‌های همجوار، بابل، ساری، تهران و جویبار منتهی می‌شوند، در میان عامه مردم به نام این شهرستان‌ها شهرت یافته‌اند که این امر خود انتقادهایی را نیز به همراه داشته‌است.

راه‌آهن سراسری در شمال وارد این شهر شده و سپس تا گرگان ادامه می‌یابد. اولین خط راه‌آهن نوین ایران در دوران پهلوی اول از شاهی (قائمشهر) تا بندر شاه (بندر ترکمن) کشیده شد. پس از اتمام ساخت پل گردن در ساری اولین قطار در مهرماه ۱۳۰۸ به دستور رضاشاه عازم بندر ترکمن گردید.

اقتصاد قائمشهر

اشتغال مردم شهر بیشتر در امر صنایع ماشینی است. کارخانه‌های نساجی که در سال‌های دور بزرگترین کارخانه نساجی خاورمیانه بود و نه‌ تنها اهالی شهر، بلکه از شهرها و استان‌های همجوار نیز در این سه کارخانه مشغول به کار بودند که متأسفانه امروزه رونق سابق را ندارد. از قائمشهر به عنوان شهر کارگری یاد می‌کنند زیرا، گونی‌بافی، کنسرو سازی، فرش بافی، دستمال بافی و پنبه پاک‌کنی و همچنین دو شهرک صنعتی در این شهر وجود دارد.

مسیر دسترسی و نقشه

منبع wikipedia

جاذبه های گردشگری قائمشهر

مشاهده همه

برچسب ها:

نوشته های مشابه:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌های گردشگری

دخمه های کافرکلی

دخمه های کافرکلی هراز

دخمه های کافرکلی یکی از جاذبه‌های گردشگری تاریخی استان مازندران و شهرستان آمل می‌باشد. همواره اشاره کردیم که در کنار زیبایی‌های بی‌مثال استان مازندران، جاذبه‌های

آبشار سنگ نو

آبشار سنگ نو

شهرستان بهشهر که به اشرف‌البلاد نیز معروف می‌باشد، علاوه بر

آبشار اسکلیم

آبشار اسکلیم

استان مازندران مخصوصا شهرستان سوادکوه، جاذبه‌های گردشگری طبیعی فراوانی همچون

ویزیت مازندران در اینستاگرام

جدیدترین مقالات

مقاصد کمپینگ مازندران

مقاصد کمپینگ در مازندران

شب ماندن در جنگل یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربه‌هایی است که می‌توان در سفر به استان مازندران داشت. اما باید در نظر داشت که برای سفری

مارگزیدگی

مارگزیدگی

مارگزیدگی از جمله اتفاقاتی است که ممکن است در طول