شهرستان نکا

شهرستان نکا شهری صنعتی توریستی در شرق مازندران

جمعیت ۱۱۹۰۰۰نفر

مساحت ۱۳۵۸٫۸ کیلومتر مربع

ارتفاع از سطح دریا ۳۱ متر

بارش سالانه ۶۹۴ میلی متر

نکا شهرستانی جلگه ای بین دریا و جنگل های کوهپایه ای رشته کوه البرز است که جلوه های بسیار زیبایی از طبیعت را به نمایش گذاشته و همواره پذیرای مسافران زیادی از سرار کشور می باشد.

نکا شهری صنعتی توریستی در استان مازندران است که از غرب به شهرستان ساری و از شرق به شهرستان بهشهر متصل است. این شهر به دلیل وجود شرکت های صنعتی بیشمار به عنوان شهر صنعتی مازندران نام برده می شود و این ویژگی بیشتر از جاذبه های مذهبی و گردشگری مشخصه نکا به شمار می رود.

پیشینه

نام نکا در کتیبه چوبی در امامزاده میر ترابی به نکاه نوشته شده نه نکا که قدمت این کتیبه به هفتصد سال می‌رسد، مربوط به دوره ایلخانان است، اما در منابع جغرافیا نویسان قرون اولیه اسلامی از شهری به نام «مهربان» یا «میردان» در نزدیکی نکا امروزی یاد شده‌است که هزار سرباز از آن پاسداری می‌کرد. همچنین در کتاب قیامت شیعه سلسله نزاریه قلعه الموت به نکاه نوشته شده به معنای قیامت اما در فرهنگ لغت به معنای نارنج باغ کلبستان ابلو و هیر آباد است.

صنایع

نیروگاه شهید سلیمی، شرکت صدرا. دو کارخانه ارد. کارخانه پنبه. شرکت نکا فولاد. کارخانه سیمان، نکا پلاست، ماشین نکا، کارخانه هوافضای نکا (ساخت هواپیماهای شناسایی)، کارخانه سیلو. (کارخانه تولید آبگرمکن و بخاری مازند گاز و کارخانه‌های تولیدی آجر سفال بوستان سفال- نکاسفال – مازرون سفال و سفال سازان میاندرود در روستای گلبستان) از شرکت ها و کارخانه های مهم نکا به شمار می روند.

نیروگاه شهید سلیمی از بزرگترین نیروگاه‌های حرارتی در خاورمیانه است که به منظور تأمین بخش قابل توجهی از برق کشور طراحی و نصب گردیده است. ظرفیت اصلی نیروگاه جمعاً ۲۲۱۳ مگاوات است. قسمت‌های اصلی نیروگاه عبارتند از: دیگ بخار، ساختمان میانی، سالن توربین، مبدل‌ها و ساختمان‌های کمکی. سوخت اصلی نیروگاه، گاز طبیعی و سوخت دوم آن نفت کوره یا مازوت است.

آب و هوا

آب و هوای شهرستان نکا بیشتر تحت تأثیر عرض جغرافیایی، ارتفاعات البرز، ارتفاع از سطح دریا، دوری و نزدیکی به دریا، وزش بادهای محلی و ناحیه ای، جابجایی توده‌های هوای شمالی و غربی و پوشش متراکم جنگلی قرار دارد، لیکن دو جریان بزرگ آب و هوایی نقش تعیین کننده ای در اقلیم این شهرستان دارند.
جریان هوای شمال و شمال شرقی که از سیبری و قطب شمال به سوی جنوب پیش می‌آید و موجب سردی هوا، یخبندان و ریزش برف و باران می‌شود، دیگری نیز جریان بادهای غربی است که در زمستان از اقیانوس اطلس، دریای مدیترانه و دریای سیاه عبور کرده و پس از ورود به ایران بارندگی ایجاد می‌کند.
در تابستان از قدرت باران زایی این تودهﻱ هوا کاسته شده و تنها در قسمتهای ساحلی موجب شرجی شدن هوا و افزایش رطوبت می‌گردد.

 

منبع wikipedia

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دیگر شهرها

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست