تپه گردکوه

تپه گردکوه میراثی فراموش شده از عصر آهن در قائمشهر

محوطه تاریخیِ تپه گردکوه در محلة جمنان قائمشهر و در حاشیة غربی رودخانۀ سیاهرود قرار دارد و شامل سه تپه به بلندای ۲۵، ۱۵ و ۱۰ متر است که مجموع عرصه و حریم آن ۷۵ هکتار است.

تپه گردکوه در سال ۱۳۸۲ به شماره ۸۸۰۳ در فهرست آثار ملّی کشور به ثبت رسید. نخستین کاوش باستان‌شناختی این محوطه، در سال ۱۳۸۷ بود که گمانه‌زنی برای تعیین حریم بخش شمالی محوطه صورت گرفت. در سال ۱۳۸۸، گروهی از باستان‌شناسان به مدّت دو ماه کاوش باستان‌شناختی گسترده‌ای در تپۀ بزرگ این محوطه انجام دادند که گزارش نتایج آن هنوز به چاپ نرسیده است!!لذا اکنون از روند و نتایج آن کاوش آگاهی نداریم. با توجه به یافته‌های کاوش باستان‌شناختی، این محوطه از عصر آهن دو (حدود سه‌هزار سال قبل) تا دورۀ تیموری (حدود ششصد سال قبل) محل سکونت بوده است.

پس از اتمام کاوش باستان‌شناسان در سال۱۳۸۸، محدودة کاوش، جهت حفظ فضای کاوش شده، با داربست و ایرانیت مسقف شد اما متأسفانه مدّتی بعد داربست‌ها شبانه به سرقت رفت و به تخریب بیشتر این محوطه افزود.

دغدغة دوستداران تاریخ و فرهنگ مازندران این است که در منطقه‌ای با پیشینة سه‌هزار ساله که نه تنها موزة آثار تاریخی ندارد، بلکه به آثار تاریخی موجود نیز توجه اساسی نمی‌شود. طبعاً ادارة میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری به تنهایی نمی‌تواند اقدام بزرگی در جهت حفظ و نگهداری مداوم از این آثار ارزشمند داشته باشد. لذا عموم، انجمن‌های مردم‌نهاد و همة ادارات این شهرستان باید به اهمیت آن توجه کنند.

برای بسیاری از غیرباستان‌شناسان این سؤال مطرح است که این تپه‌های باستانی چگونه و چه زمانی به وجود آمده‌اند؟!تپه‌ها در واقع بازمانده‌ای از یک سکونت انسانی موقت یا دائم در گذشته هستند.تپه‌هایی که امروزه شاهدیم با وسعت کوچک در واقع بقایای روستاها و تپه‌های بزرگتر، بقایای شهرهایی از سده‌ها یا هزاره‌های پیش هستند. این محل‌های سکونت انسان‌های قدیم است که به دلایلی ازجمله انواع بیماری‌ها، بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل، جنگ و یا کوچ، متروک شده‌اند و پس از سده‌ها یا هزاره‌ها در خرواری از خاک مدفون شدند. به دلیل اینکه معمولاً پیرامون این محوطه‌های تاریخی مورد شخم‌زدن و کشت قرار می‌گیرد، مورد تخریب واقع می‌شود و به مرور فقط هستة مرکزی این تپه باقی می‌ماند و امروزه به شکل کله‌قندی یا مخروطی‌شکل می‌بینیم.

تپة گردکوه یکی از آثار تاریخی این شهرستان است که به تعبیری شناسنامه و هویّت تاریخی این منطقه محسوب می‌شود. در بسیاری از کشورهای توسعه‎یافتة دنیا و حتّی در برخی شهرهای ایران، گردشگریِ آثار تاریخی اقتصاد نخست آنان است و به تعبیری صریح آنکه برای این نوع گردشگری و اقتصاد سلامت، برنامه‌های اساسی دارند. به همین دلیل علاوه بر معرفی آن آثار تاریخی‌ـ‌فرهنگی ارزشمند، در حفظ و نگهداری آن نیز کوشش می‌کنند.

منبع   مازندنومه

تپه گردکوه
تپه گردکوه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

موزه کاخ رامسر
موزه کاخ رامسر یک کاخ زیبا در شمال کشور
دریاچه ارواح
دریاچه ارواح دریاچه ای در وهم و سکوت در نوشهر

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

تازه های گردشگری استان

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست