صفحه اینستاگرام

هموک

ننوی مسافرتی يا هموک (hammock) نوعی گهواره بزرگ است که از چرم یا پارچهٔ ضخیم می‌دوزند و دو سر ریسمان آن را به دو درخت یا دو دیوار مقابل، به‌هم می‌بندند. در قدیم به آن ننی، بانوج و بانوچ هم می‌گفتند.با استفاده از یک پتوی بزرگ، مقداری طناب و چهار قطعه چوب کوچک که از محیط جمع‌آوری می‌شود نیز می‌شود یک ننوی ساده ساخت.

ننو در خانه‌های قدیمی مازندران  با ساختار سقف چوبی، به شکلی بود که بر سقف خانه چهار میخ با فاصلهٔ معین می‌کوبیدند و سپس طنابی را به آن می‌بستند و پایین آن با بستن دو چوب به عرض چهار طناب آویزان شده، ننو شکل می‌گرفت. هنگامی که از ننو استفاده نمی‌شد، چوب‌ها جدا و طناب‌ها به گوشه اتاق بسته می‌شدند.

اگر می‌خواهیم آرامش و لذت خوابیدن در ننوی مسافرتی  را تجربه کنیم باید به سمت ننوهای بزرگتر یا هموک برویم. هموک‌هایی رنگارنگ که به درخت‌ وصل می‌شوند و حس زیبای استراحت بی دغدغه زیر آسمان آبی را به گردشگران می‌دهند. این روزها در بین تورهای طبیعت‌گردی برپایی هموک و استراحت روی آن در حال باب شدن است.

راهنمای انتخاب و خرید ننوی مسافرتی

در زمان انتخاب هموک حتما به موارد و نکات گفته شده دقت کنید تا بتوانید بسته به نیاز و سلیقه خود ، بهترین گزینه را تهیه کنید.

اندازه

هموک تک نفره: عرض هموک‌ های تک نفره معمولا بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر است. لازم است بدانید که این ننوهای مسافرتی تک نفره می‌توانند وزنی به اندازه‌ی ۱۳۵ تا ۱۷۵ کیلوگرم را تحمل کنند.

هموک دونفره: عرض هموک‌های دو نفره معمولا بین  ۱۵۰ تا ۱۸۰  سانتی‌متر است. و این ننوهای مسافرتی دو نفره می‌توانند وزنی به اندازه‌ی ۱۷۵ تا ۲۲۰ کیلوگرم را تحمل کنند.نکته اینکه اغلب گردشگران برای راحتی از هموک های دونفره استفاده می کنند.اما اگر شما فردی با قد  ۱۷۵ سانتی متر و وزن ۸۰ کیلوگرم می باشد مسلما هموک تک نفره انتخاب مناسب تری است.

جنس

در ساخت بعضی هموک‌ها از موادی استفاده می‌شود که ضخامت بیش‌تری دارد. این مواد سنگین‌تر هستند اما در عوض در برابر سرما مقاوم‌تر هستند.

ارتفاع

از آنجایی که قد هموک‌هایی که در بازار به فروش می‌رسند معمولا استاندارد بوده و چندان بازه‌ی انتخابی زیادی برای انتخاب قد در اختیار گردشگران قرار نمی‌گیرد از این گزینه صرف نظر می کنیم.(صرفا جهت اطلاع در این مقاله ذکر شده است)

استفاده از هموک یا چادر مسافرتی؟؟

برای گردشگران و طبیعت گردها اغلب  این دوراهی وجود دارد که در هنگام سفر از چادر استفاده کنند یا هموک؟

واقعیت این است که اگر به محلی سفر می‌کنید که پر از درخت‌های تو در تو است بهترین انتخاب هموک است چرا که به سادگی می‌توانید ننوی مسافرتی را برپا کنید.هموک تجربه‌ای بی‌نظیر از خوابیدن در طبیعت را برای گردشگران فراهم می‌کند، البته ممکن است بعضی گردشگران ترجیح بدهند که برای استراحت داخل چادر سرپوشیده بروند.

شاید فکر کنید استفاده از هموک در فصول سرد و یا بارانی مناسب نباشد و چادر را ترجیح دهید.اما ناگفته نماند که برای هموک تجهیزات جانبی هم وجود دارد که شایان توجه است.

لوازم جانبی

عایق بارانبرای محافظت و خیس نشدن در مقابل باران در قسمت بالایی هموک نصب می شوند.

سیستم تعلیق: در هنگام خرید هموک دقت کنید که تسمه‌ی آن حداقل عرضی به اندازه‌ی ۲ سانتی‌متر داشته‌باشد تا آسیبی به تنه‌ی درختی که قلاب هموک به آن متصل است وارد نشود.(مسلما شما از دوست داران طبیعت هستید و دوست ندارید به محیط زیست آسیبی برسانید)

کفیدر فصول سرد یکی از راه‌های گرم شدن استفاده از تشک‌های کوهنوردی است اما بعضی هموک‌ها روی خودشان کفی دارند که قسمت زیر بدن شما را به خوبی گرم می‌کنند.

و در پایان نگاهی داشته باشیم به مزایا و معایب هموک

مزایای استفاده

نصب هموک به گیاهانی که روی زمین روییده‌اند آسیبی وارد نمی‌کند.
در تابستان بسیار خنک‌تر است و احساس راحتی بیش‌تری نسبت به چادر‌های سرپوشیده به گردشگران می‌دهد.
سبک‌تر از چادر‌های مسافرتی هستند.

معایب استفاده

فقط در نقاطی که تراکم درختان بالا باشد قابل استفاده است.
برای روزهای بارانی و خنک چندادن کاربردی نیست.
یک چادر مسافرتی می‌تواند چند نفر را داخل خود جای بدهد اما یک هموک فقط برای یک یا نهایتا دو نفر استفاده می‌شود.

منبع treklightgear