روستای جواهرده رامسر جواهری در دل مازندران

  1. ویزیت مازندران
  2. اقامتگاه
  3. روستای جواهرده رامسر جواهری در دل مازندران

روستای جواهرده رامسر یکی از مقاصد پربازدید مسافران به خصوص در فصل تابستان به شمار می رود و دلیل آن هم شرایط آب و هوایی خوبی است که در آن مهیا است. زمانی که به سمت این روستا در استان مازندران می روید، زندگی اهالی روستا را خواهید دید را که بدون هیچ دغدغه در حال سپری کردن زندگی خودشان هستند.نکته ی جالبی که در خصوص روستای جواهرده در رامسر وجود دارد این است که برای طبیعت گردان امکانات بسیار خوبی را فراهم آورده است تا افراد با در حین گشت و گذار با مشکلی روبرو نشوند.این روستا در ۲۷ کیلومتری شهرستان رامسر و در ارتفاعات ۲۰۰۰ متری البرز قرار گرفته است.

دیدنی های مسیر جواهرده

سفر به روستای جواهرده تنها بازدید و لذت بردن از خود روستا نیست بلکه مسیر افسونگر رامسر تا جواهرده نیز می تواند تا ساعت‌ها شما را به خود مشغول کند و با زیبایی‌هایش هوش از سر شما بپراند. این دالان بهشتی که به همت مهندسان آلمانی و برای دسترسی راحت تر به جواهرده در سال ۱۳۵۰ کشیده شد، با پیچ های بسیار زیبای خود احساسات تان را به وجد میاورد و شما را تا پایان راه فرا می خواند. این مسیر در غرب رامسر در امتداد دره و رودخانه باصفای صفارود، با شیبی تند، هیجانی شیرین به سفرتان می دهد و شما را به مقصد مشتاق‌تر می‌کند. در کنار طبیعت زیبای این جاده، دیدنی های بسیاری در این مسیر و قبل از رسیدن به جواهرده ، انتظار شما را می کشند.

آبشارهای فصلی و دایمی روستای جواهرده

آبشارهای فصلی و دایمی بسیاری وجود دارد که سبب جذابیت مسیر شده است، اگر خواستید می توانید چند دقیقه ای دم یکی از آبشارها بایستید و از مناظر ناب آن نهایت لذت را ببرید. یکی از آبشارهای زیبای این منطقه صفارود نام دارد و در ۱۵ کیلومتری این جاده قرار گرفته است.به غیر از آبشار صفارود چندین جشمه دیگر به نام های سلیمان، برشی و کوه کنین وجود دارد که هر کدام می تواند آب آشامیدنی بخشی از روستای جواهرده در رامسر را تامین کنند.در زمان های گذشته اهالی این روستا آب این چشمه را به داخل جواهرده هدایت کرده اند تا منبع آبی روستا باشد.

چشمه های آب معدنی و جنگل صفارود

یک پارک جنگلی هم در فاصله ۹ کیلومتری جاده جواهرده وجود دارد که پیشنهاد می شود حتما سری هم به آن بزنید. درون این جنگل صدای آرامی از آب روان به گوش می رسد که دلیل آن هم وجود رودخانه صفارود می باشد. این رودخانه از سرچشمه های شرقی کوه سماموس مسیر خود را آغاز می کند و با عبور از روستای جواهرده ، تنگ دره و صیقل محله به سمت دریاچه خزر می رود. در بخشی از این پارک جنگلی، چشمه ای وجود دارد که مردم محلی از آب آن برای نوشیدن استفاده می کنند، اگر خواستید می توانید آبی که از این چشمه ها می جوشد را میل کنید.از جمله امکاناتی که در جنگل صفارود وجود دارد می توان به آلاچیق ها، باربیکیوها و همچنین سرویس های بهداشتی و کافه های کوچکی که برای خرید خوراکی وجود دارد نیز اشاره کرد.

دریاچه قو

یکی دیگر از مناطق بسیار زیبایی که در روستای جواهرده رامسر وجود دارد دریاچه قو است. این دریاچه در حقیقت با توسعه برکه کوچکی درست شده که با تلاش در بخش خصوصی نیز تشکیل شده است. در حال حاضر این دریاچه یک دریاچه مصنوعی است که هدف جذب مسافر نیز توسعه داده شده است.همچنین برای سرگرمی قایق های پدالی هم در این منطقه در نظر گرفته شده است که می توانید از آن ها برای سرگرم شدن خودتان استفاده کنید.اگر خواستید شب را در این جنگل شگفت انگیز بمانید یک مجتمع خدماتی وجود دارد که می توانید از آن برای ماندن استفاده کنید.

 مسجد آدینه جواهرده

امروز اکثر مردم، روستای جواهرده را به دلیل آب و هوا و طبیعت تماشایی آن می شناسند. اما تا چند دهه قبل مسجد آدینه با قدمتی ۷۰۰ ساله ، خود یکی از جاذبه های اصلی این روستا به شمار می آمد. مردم از دور و نزدیک به دیدن آن می آمدند و در مراسم مربوط به آن شرکت می کردند. این مسجد قدیمی چندین بار توسط بلایای طبیعی آسیب دید. اما اصلی ترین آسیب در سال های اخیر به دلیل برخورد صاعقه با درخت  کنار آن و آتش سوزی کل مسجد، به آن وارد شد. ساختمان فعلی مسجد آدینه بعد از این آتش سوزی دوباره ساخته و در ورودی روستای جواهرده پذیرای مسافران و مردم شد.

گفته می شود که مسجد آدینه در ابتدا معبد و آتشکده ای برای زرتشتیان بود. برخی نیز آن را به آیین میترایی نسبت می دهند و می گویند که محل پرستش میترا، الهه آب بوده است. این قداست باعث شد تا بنای مسجد در همان مکان با معماری از گل و چوب و بدون شمع و ستون به شیوه معماری قدیم مردم شمال در این مکان برپا شود. این مسجد ۷۰۰ سال پیش به همت “شل شریف” از بزرگان جواهرده برپا شد و نام او را در میان مردم روستا جاودانه کرد.اما این تمام شهرت مسجد آدینه نبود. جشن مذهبی و سنتی گِلکاری دیوارهای مسجد آدینه با نام قدیمی “دزگا مزگتی” رسمی بود که مردم را از گوشه و کنار مازندران، گیلان و الموت در جواهرده کنار هم گرد می آورد و از احوال یکدیگر باخبر می ساخت.

گورهای تاریخی گبری

روستای جواهرده در رامسر تنها جایی برای بازدید از طبیعت نیست بلکه در این روستا جاذبه های تاریخی هم وجود دارد که بازدید از آن ها می تواند برایتان جذاب و دلچسب باشد. گورهای تاریخی گبری در این روستا وجود دارد که دو تا سه هزار سال هر کدام قدمت دارند و مربوط به دوره هخامنشیان و زرتشتیان می شود.گبر در حقیقت نامی بوده مردم در قدیم به مردم غیرمسلمان قبل از خودشان می گفتند. اما با گذشت زمان این نام به اشتباه به کافران نسبت داده شد و میراث چند هزار ساله گبریان به انحراف کشیده شد. لازم به ذکر است که بگوییم این گورهای تاریخی به شکل سرداب یا خمره ای ساخته شده است و گنجینه هایی از زندگی روزمره یا اشیا گرانقیمت مردم آن زمان را در خود جای داده است. این موضوع نشان دهنده ی اعتقاد مردمان آن زمان به رستاخیز بوده است. متاسفانه حرص و مال اندوزی، باعث حمله های شبانه و گسترده به این گورهای تاریخی شده است تا جایی که بخش بزرگی از این گنجینه ها به یغما رفته و امروز چیز زیادی از آنها باقی نیست.

نکته پایانی

روستای جواهرده در ۲۰۰۰ متری سطح دریا قرار گرفته است و در اواخر بهار و تابستان هوایی معتدل و در بقیه سال، هوایی سرد دارد. میانگین دما در آن بین ۱۰ تا ۱۲ درجه سانتیگراد متغیر است و این یکی از دلایل استقبال از این روستاست. این روستا در سال های نه چندان دور تنها ۴ ماه از سال، ماه آخر بهار و تابستان، برای حضور مسافران و مردم عادی و محلی قابل سکونت بود اما امروزه به دلیل وجود امکانات بیشتر این مدت زمان افزایش پیدا کرده است و می توان زمان بیشتری از ماندن در اینجا لذت برد.برای سفر به جواهرده بهترین زمان آخر خرداد و سه ماه تابستان است. در این زمان برف ها آب شده اند، سرسبزی به اوج خود رسیده و مسیر و راه هموار است.

منبع wikipedia

آخرین اخبار

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دانستنی های سفر

Fashion

نتیجه‌ای پیدا نشد.

Events

نتیجه‌ای پیدا نشد.

Stories

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست