روستای شیاده بابل

  1. ویزیت مازندران
  2. جاذبه های گردشگری
  3. روستای شیاده بابل
روستای شیاده بابلReviewed by Moeinpro on Apr 2Rating: 5.0

در دهستان خشرودپی ، بندپی غربی در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهرستان بابل روستایی کوچک و سرسبز بنام روستای شیاده قرار دارد. جمعیت این روستا در حدود ۹۰۰ نفر و تقریبا ۲۰۰ خانوار می باشد.

قسمت شمالی روستای به روستای کامی کلا متصل میشود. این روستا از قسمت جنوبی به سنگ چال ، از قسمت غربی به وسطی کلا و از قسمت شرقی به روستای دیوا، منتهی می شود.

به علت حاصلخیز بودن منطقه، اغلب مردم روستای شیاده به کشاورزی و دامداری مشغولند و همچنین پرورش زنبور عسل و صنایع دستی در این روستا بسیار رواج دارد.

روستای شیاده طبیعت زیبایی دارد که میتوان از جنگل های حاشیه روستای شیاده و سد شیاده که دریاچه آبگینه مانندی را تشکیل داده است نام برد.

سد شیاده ، که برروی رودخانه چلیم ساخته شده است، جنگل و طبیعت اطرافش را در خود منعکس میسازد، و همین امر باعث شده است تا این مکان زیبا مورد توجه بسیاری از گردشگران برای ماهیگیری، تفریح و حتی کمپ در فصل سرد زمستان گردیده است.

از مکان های مذهبی این روستا میتوان به ۲ سقانفار با قدمت ۱۵۰ ساله و یک سقاخانه حضرت ابوالفضل (ع) با قدمت ۱۰۰ ساله میتوان اشاره کرد. سقاخانه در مرکز روستا واقع شده است.سقانفارها توسط هنرمندان اصفهانی با نقاشی های بسیار زیبایی تزیین شده اند و تکیه قدیمی در حیاط این مکان تاریخی، موجب توجه مردم و گردشگران میباشد.یکی از مکان های زیارتی در روستای شیاده که مورد توجه اهالی این روستا و روستاهای اطراف است، مزار یکی از نوادگان امام زین العابدین (ع) بنام آقا سید یوسف عابد میباشد.

البته نبودن آب شرب، سرویس بهداشتی، جای پارک، جمع آوری زباله از جمله مشکلاتی است که برای مکان های گردشگری در روستای شیاده به وجود آمده است که امیدواریم در آینده ای نزدیک شاهد حل این مشکلات باشیم و بتوانیم استفاده بهتری از این مکان های دیدنی داشته باشیم.

مسیر دسترسی به روستای شیاده

برای دسترسی به این روستاه باید به شهر بابل سفر کنید، سپس از میدان هلال احمر به سمت پل محمدحسن خان بروید و در ادامه مسیر بعد از رسیدن به سه راهی “حمزه کلا شش پل” و گردش به سمت چپ مسیر را مستقیم ادامه بدهید. تقریبا پس از مسافت کوتاهی بعد از پادگان آموزشی المهدی در پایان بندپی غربی و نزدیک به بندپی شرقی، میتوانید جنگلهای روستای شیاده و ورودی روستا را در سمت راست جاده مشاهده کنید، اگر نتوانستید مسیر را پیدا کنید، مردم روستایی به شما کمک میکنند.
در کنار جاده فرعی در زیر درختان جنگلی مکانهای تفریحی و آلاچیق برای استراحت و تفریح مسافران و گردشگران تعبیه شده است.
فراموش نکنید که کفش و لباس مناسب برای بازدید از روستای شیاده به همراه داشته باشید.

منبع wikipedia

آخرین اخبار

نتیجه‌ای پیدا نشد.

دانستنی های سفر

Fashion

نتیجه‌ای پیدا نشد.

Events

نتیجه‌ای پیدا نشد.

Stories

نتیجه‌ای پیدا نشد.

فهرست