دریاچه ارواح

دریاچه ارواح دریاچه ای در وهم و سکوت در نوشهر

دریاچه ی مَمرَز یا ملاکلا که به دریاچه ارواح نیز شهرت یافته است در استان مازندران و در دل جنگل‌های انبوه پهن برگ شهرستان نوشهر قرار دارد. دلیل اصلی نام گذاری این دریاچه به نام دریاچه ارواح ظاهر متمایز و مرموز آن است. ظاهر این دریاچه به گونه‌ای است که در ابتدا فکر می‌کنید درختان این دریاچه به صورت برعکس رشد کرده‌اند و ریشه هایشان به سمت بیرون در آمده است.  آیا تا به حال اسم درختان مرده را شنیده‌اید؟این درختان بازماندگانی از تنه درختانی هستند که دُرست در میان آب این دریاچه قرار دارند و به درختان مرده مشهور شده‌اند. وجود همین درختان مرده به همراه فضای بکر جنگل و درختان سر به فلک کشیده اطراف آن و صدای انواع حیوانات وحشی و پرندگان مختلف، ظاهری خاص و وهم آلود به این دریاچه داده است. فضای بکر و ساکت دریاچه ارواح در اکثر روزهای سال مه گرفته است که با صدای حیوانات وحشی، حشرات و پرندگان مختلف ادغام می‌شود و بر ترس شما می‌افزاید!

طول دریاچه ارواح ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ متر است. این دریاچه زیبا که قدمت آن به دوران کرتاسه میانی تا کواترنری می‌رسد در روستای ملاکلاه نوشهر واقع شده و در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است. مردمی که امروز در اینجا زندگی می‌کنند اثری از ارواح ندیده‌اند اما معتقدند ساکنین گذشته حتما اطلاعاتی داشته‌اند که این نام را برگزیده‌اند. پیشنهاد میکنیم اگر می‌خواهید از رمز و راز این دریاچه پرده بردارید وسایل سفر را بردارید و عازم دریاچه ارواح شوید.

دریاچه ارواح با درختان تیز و کشنده ای که سر از آب بیرون آوره اند، ابرهایی که مانند مردابی سپید رنگ بر روی آب می لغزند و آماده پایین کشیدنتان در آب هستند، در کنار صدای حیوانات، همه و همه، تماشای غروب در این منطقه را به یکی از ترسناک ترین تجارب زندگی شما تبدیل خواهد کرد. بنابراین باید بدانید که داستان واقعی بازدید از این منطقه نه در بدو ورود بلکه از زمان تاریکی هوا آغاز می شود.

با فرا رسیدن شب، تابیدن نور مهتاب بر تن دریاچه و رقصیدن سایه درختان بر سطح آب، باور خواهید کرد که هرآنچه درباره دریاچه ارواح گفته اند، حقیقت دارد. درست همین زمان است که رفتن به نزدیکی آب ترسناک می شود و ترجیح می دهید در کنار دوستان و در منطقه نور آتش باقی بمانید. با رسیدن صبج اما، تمام سایه ها و درختان خوفناک شب قبل جایشان را به منظره ای شبیه به تراژدی بعد از جنگ می دهد. درختانی که شکسته، نیمه جان و یا سبز و استوار در میان آب خودنمایی می کنند با پس زمینه ای از جنگل و آسمان آبی که به سوژه ای بی نظیر برای عکاسی تبدیل شده اند.

جنگل عجیب و شاید ترسناک و وهم انگیزی که دریاچه ارواح داخل آن قرار گرفته است نیز در این اعجاب انگیزی بی تاثیر نیست. درختان انبوه سر به فلک کشیده  این جنگل، هر کدام زیبایی خاص خودشان را دارند. شما در بازدید از این دریاچه می توانید دو عامل زیبایی و ترس را در کنار هم ببینید که چه زیبا مکمل یکدیگر شده اند و از این منظره زیبا لذت ببرید. هیچ وقت در فصل پاییز به این دریاچه سفر نکنید زیرا، با این که بسیار زیبا است اما به دلیل نا مناسب بودن مسیر دسترسی به این دریاچه، سفر در این فصل احتیاط بسیار زیادی را می طلبد. در زمستان هم اگر توانایی گذر از یک جاده ی برفی و گلی رادارید، حتما به این دریاچه سفر کنید.هرچند که بهترین فصل سفر به دریاچه ارواح فصول بهار و تابستان است.

دریاچه ارواح مخوف و زیبا علاوه بر ارواح، جاذبه هایی دیگری چون امکان گشت و گذار با آفرود را برای شما نیز دارد. شما برای رسیدن به این دریاچه، باید در ابتدا راهی شهر نوشهر شده و با ورود به یک جاده ی فرعی در میان جنگل که تنها می توان با استفاده از خودروهای کمکی از آن عبور کرد، به دریاچه ی ممرز یا همان دریاچه ارواح برسید. در سفرتان به این دریاچه همه ی وسایل رفاهی که فکر می کنید احتیاج دارید را با خود برده و به همراه داشته باشید تا بازدیدی بی نقص و کامل از این دریاچه ی مرموز داشته باشید.در اطراف این دریاچه ی مرموز ۲ راه برای اقامت شما وجود دارد؛ در ابتدا می توانید در خانه های محلی ،هتل ها  و مهمانسراها اقامت کنید و در وهله ی بعد می توانید کمپی را برپا  کنید و در جنگل های اطراف این دریاچه برای مدتی اقامت کنید.

فیلمی بسیار زیبا از دریاچه ارواح نوشهر

منبع wikipedia

1 دیدگاه. Leave new

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

مطالب مرتبط

تپه گردکوه
تپه گردکوه میراثی فراموش شده از عصر آهن در قائمشهر
جواهرده
روستای جواهرده رامسر جواهری در دل مازندران

همراه ما باشید

Instagram
Telegram

جستجو در سایت

مازندران روی نقشه

تازه های دانستنی های سفر

تصاویر تصادفی

هفت آبشار درازکلا
فهرست